| DeyCj a întrebat:

De ceva vreme locuiesc împreună cu prietena mea două zile da, două nu, în apartamentul proprietate personală a acesteia, fără viza de flotant(din cate am înțeles nu este necesară numai dacă locuiesc permanent acolo).
S-a eliberat postul de femeie de servici, eu l-am acceptat că nu-mi stricau vreo 200 lei în plus în jeb happy, mi-am făcut treaba conform fișei postului, iar din cauza comportamentului administratorului, care îmi bătea aproape zilnic la ușă și mi se adresa arogant"Vezi că trebuie’ sa faci curățenie",(prin aceasta acțiune deranjându-mă în mod repetat, deși i-am spus să nu mă mai caute pentru motive aiurea)(probabil că s-a îndrăgostit de mine, ce știu eu laughing) ), chiar dacă conform fisei postului nu trebuia să fac curat numai de două ori pe săptămână, ceea ce am și făcut!; Am demisionat după două luni, inițial am vrut de comun acord, acesta a refuzat, a refuzat și cu preaviz sa-mi primească demisia, așa cum spune legea, și sub amenințarea ca stau ilegal în bloc m-a constrâns(cu acordul meu că e prietenă bună cu prietena mea, de asta am renunțat la denunțul la ITM) să desfacem contractul de muncă din 1 februarie a.c.
Din luna noiembrie pană în prezent administratorul(e o ea) blocului are un comportament inadecvat verbal față de mine, numai între patru ochi ca să se asigure că nu are martori(crede ea), mi se adresează arogant, mă tot caută când prietena mea nu este acasă pe motive vizibil inventate, mă tot amenință că cheamă poliția dacă nu-mi vad de lungu' nasului(când i-am replicat că este doar administrator nu om de ordine în bloc, și că anunțul pus de ea are valoare doar...sentimentală) că o să iese foarte urât(care că eu nu am nici o treabă cu femeia, ba din contră femeia până sa aibă acest comportament față de mine a fost tot timpul bine primită în casa noastră, chiar și de mine, nu i-am vorbit urat, nici necuviincios), și mai nou pune afișe la avizier din care reiese atacul indirect asupra mea, legat câinele ce-l dețin, știind că doar eu și încă un locatar deținem câini, și ăia de talie mică ce nu deranjează cu nimic pe nimeni, iar din anunțul sună așa:
"Deținătorii de câini ai apartamentelor x și y sunt rugați ca pe viitor să-și ducă câinii afară în brațe pentru a nu face mizerie pe casa scării. Vă aduc la cunoștință ca nu se plătesc cheltuieli pentru câini dar, dacă nu se respectă condițiile se vor introduce cheltuieli
După cum v-am mai spus, printr-o hotărâre a majorității locatarilor din bloc se poate lua decizia să nu mai țină nimeni câini sau alte animale în bloc."
Personal acest anunț al administratorului blocului mi se pare abuziv având în vedere că acesta nu a consultat majoritatea locatarilor, deține un animal de companie(pisică),decizia(inexistentă) nu a ajuns la președintele blocului, care este chiar prietena mea, în casa scării este noroi adus de locatarii blocului, nu de câinele meu și al vecinei(drumul de acces este unul cu noroi până-n glezne), iar până și ea, și alții își lasă deșeurile menajere în fața ușii de pe o zi pe alta, acestea degajând un miros neplăcut, iar din unele din ele scurgându-se lichide urât mirositoare, de unde reiese clar lipsa menținerii curățeniei în spațiul comun(casa scării blocului), și că acest anunț este unul abuziv.
Țin sa menționez ca administratorul a fost protagonistul unui conflict cu un alt vecin de origine siriană, scuturându-i repetat firmituri(și alte obiecte) în balconul lui. Acesta când a rugat-o politicos să-și înceteze acțiunea, administratorul i s-a adresat arogant cu "Nu-ți convine?! Du-te în țara ta", el fiind cetățean român, iar la acest incident am fost citat martor de către politie, martor băgat tot de către ea, care după ce că a cauzat conflictul, tot ea a făcut reclamație la poliție(paradoxal dar real, ca m-a făcut sa-mi pierd vremea pe la poliție pentru ea, și acum se pare ca începe cu mine, numai ca eu vreau s-o opresc legal.
În acest caz, mai pe scurt când administratorul blocului mă amenință mod repetat, vorbește necivilizat cu mine, arogant, și face astfel de anunțuri ce eu le consider atac indirect la persoana mea(a apărut în urma unei discuții libere în timp ce eu făceam curat pe scară, și când a văzut că sunt pe acolo și-a căutat și ea de lucru pe acolo, chiar de nu era neapărat să-l facă si-i ziceam în glumă că șterg lăbuțe de câine, pe lângă mocirla lăsată de locatari. Ăsta îmi era job-ul, dar se pare că individa mi-a întors aceste cuvinte două luni mai târziu împotriva mea sub formă de anunț), cui mă pot adresa chiar dacă nu am forme legale de ședere în apartament, pentru a obliga aceasta femeie să-și înceteze acțiunile ofensive asupra mea(care printre altele o plătesc prin consum, ca m-a trecut la consum)?
De asemenea este considerată o măsură abuzivă dacă se decide ca numai câinii se nu se mai țină în bloc, nu și celelalte animale de companie?
În acest caz cui trebuie sa ma adresez în vederea anularii acestei decizii, iar dacă nu o respect de ce sancțiuni legale sunt pasibil?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar tu recunosti ca stai ilegal in acel apartament, asa ca n-ai nici un drept, dimpotriva.
Schimba-ti resedinta (flotant) acolo si atunci vei avea drepturile oricarui chirias.