| Neneaciordables a întrebat:

De ce unele fete au sanii lasati?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul de ''lasare a sanilor'' in majoritatea cazurilor reprezinta o consecinta naturala a inaintarii in varsta. Cu toate acestea exista si alte motive de natura fiziologica care apar mai ales la fetele si femeile foarte tinere care produc fenomenul de lasare a sanilor. De cele mai multe ori exista nu doar o cauza, ci o combinatie de factori. Pielea de pe suprafata sanilor in afara de a-i acoperi, mai au rolul important si anume cel de a sustine sanii deoarece in structura sanilor nu exista muschi sau ligamente de sustinere. Insa o data cu inaintarea in varsta si cresterea sanilor in volum apare procesul de alungire si lasare datorita gravitatiei insa pe fondul deteriorarii structurii pielii care in timp se intinde, se subtiaza si in fine... cedeaza, in unele cazuri mai devreme in altele mai tarziu. S-a observat si constatat ca acest aspect este conditionat in principal de structura si calitatea pielii, fiindca unele femei au o piele mai groasa si mai rezistenta decat altele. De asemenea influenta importanta o are si informatia genetica, cea care este responsabila de marimea sanilor, deoarece cu cat sunt sanii mai voluminosi si mai grei, cu atat mai intens sunt atrasi de gravitatie si se lasa mai usor si mai mult. De asemenea un rol important in privinta formei, marimii si aspectului sanilor o are si sarcina, fiindca in acea perioada sanii cresc in greutate si datorita cresterii in volum apare ca rezultat, lasarea sanilor. Sanatate!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De gravitație ai auzit? ei bine, și sânii lor la fel.

| Frank51 a răspuns:

In primul rand de la inaintarea in varsta. Daca ai sanii mari se lasa si de la gravitatie, daca nu ai o greutate stabila si te ingrasi apoi slabesti, sanii se lasa. Cu prima sarcina sanii isi modifica volumul si forma, practic cu trecerea timpului este absolut normal sa se lase.