| idkletitburn a întrebat:

De ceva timp resimt durere dupa actul sexual si vreau sa stiu daca este anormal sau nu. Durerea apare la mijlocul actului si persista dupa aceea, chiar si cateva ore... Mi s-a intamplat de doua ori, prima oara a fost atat de profund incat n-am putut sa mai merg si aveam ameteli, dar dupa ce am dormit mi-am revenit. Mentionez ca durerea e localizata in anus si pe peretii vaginului, sub forma de intepaturi foarte puternice, nu pot sa stau jos decat pe burta. A doua oara am simtit durere tot la impact puternic al penetrarii, durerea incepe dintr-o data. I-am spus sa se opreasca si dupa vreo 15 minute am vomitat. afectiunea asta mi se pare cam ciudata, nu stiu cui sa atribui vina, am si gastrita si dificultati in a manca... Tind sa cred ca toate astea pot fi de la chist ovarian, am un chist de 0, 35mm si am citit ca daca il atinge ar reiesi toata complicatura asta. Dar nicidecum voma, in fine. nu vreau trimiteri la doctor, vreau lamuriri, sa stiu daca e frecventa problema sau ce este big grin

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ţi-aş recomanda să nu fii inconştientă şi să-ţi rezolvi problemele de sănătate la doctor, nu pe un site de socializare. Până la urmă este sănătatea ta în joc (posibil şi a partenerului).
Durerile din timpul actului sexual nu sunt normale, iar cauzele pot fi multiple.
Pentru documentare:
http://www.i-medic.ro/......a-de-cuplu
Consultă de urgenţă un medic! Sănătate!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nimeni nu te poate lamuri, iar fiecare organism reactioneaza alt fel, pana nu te vede un ginecolog, nimeni nu isi poate da cu parerea doar de dragul unui raspuns la "norma" parerea mea este sa discuti cu medicul de familie si apoi daca nu este de competenta sa te va indrepta catre cel de specialitate, nu ezita si nu amana, ar putea fi prea tarziu cand ai sa te hotarasti..nu este de joaca cu organele genitle..mai tarziu ai putea avea probleme in vedea conceperii unui ingeras
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile se pot datora şi acelui chist ovarian care TREBUIE tratat!

Oricum, durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Aici nu e vb de doctor ci de sanatatea ta.Ai ceva acolo si nu e normal sa te doara -Chiar vrei sa continui asa -cel mai bine e sa iei un tratamet si sa te lasi de sportu asta o perioda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca nu stai bine cu sanatatea, dar iti trimit mai jos ceva
http://www.ele.ro/......vente-4490

| Evelyn89 a răspuns:

Du-te de urgenta la un doctor! si iti spun si de ce: daca este o problema ginecologica (chisturi, probleme ovare, etc) si nu o tratezi la timp, in primul rand risti sa devina o problema cronica in timp si cel mai rau, poti ajunge sa nu poti avea copii. iar in al doilea rand, ca nu te poti bucura de actul sexual cu partenerul tau. nu e nici o rusine sa te duci la ginecolog, asa ca nu mai sta pe ganduri. Mult succes!

| MdiCri a răspuns:

Durerile in timpul actului sexual nu sunt normale, doar daca tu esti bolnava. multa sanatate!