| RAY a întrebat:

De Filofobie ati auzit? se regaseste cineva in definitia asta?
http://www.mayra.ro/......dragostit/
1. Filofobia este o tulburare anxioasa poate afecta viata sociala si emotionala a persoanei. In cazurile severe, un filofob poate nu doar sa evite potentialii iubiti, dar si pe oricine cu care are o conexiune emotionala, cum este familia, prietenii si colegii. Termenul deriva din grecescul "filo" – prieten, iubit si "fobos" – frica.

2. Simptomele emotionale ale fobiei

Sunt variate si afecteaza viata sociala a persoanei afectate. Un filofob poate invata sa se teama de oameni, nu doar de potentialii iubiti. Simplul act de contact cu o alta persoana poate fi sursa fricii.

3. Simptomele nu sunt doar emotionale, sunt prezente si fizic

Indivizii pot experimenta simptome cand sunt in prezenta unei persoane de sex opus de care sunt atrase emotional sau fizic. Aceste simptome fizice culmineaza intr-un atac de panica clasic, cu distres gastrointestinal, palpitatii, transpiratii, tulburari ale respiratiei si dorinta coplesitoare de a iesi din situatie.

4. Unii psihologi cred ca tulburarea este declansata de sentimentele intense, nerezolvate din trecutul pacientului. Individul a fost speriat de un divort dureros sau o experienta timpurie si evita orice situatie in care ar putea fi ranit emotional de o persoana iubita. Altii cred ca fobia se dezvolta dintr-o frica profunda de respingere

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Intr-o mica masura masura ma regasesc, desi eu sunt destul de nebun sa abordez femeia...pana la urma.

| mudokins78 a răspuns:

Da ştiu că nu ai somn!

| RAY explică (pentru mudokins78):

E si asta un adevar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai auzit de asa ceva pana acum. Bine, nu e ca ma mira prea mult ca exista asa ceva. Imagineaza/ti ca sunt persoane care se mint ca si/au gasit jumatatea dar divorteaza de 2 3 ori in viata. Vai de ei.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, daca divortul survine la 1-2 ani de casnicie nu e chiar asa traumatic d.p.d.v. psihologic, dar daca survine dupa o perioada mare de timp gen 10 ani socul va fi mai intens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am crezut multa vreme ca sufar de aceasta tulburare anxioasa.Inca mai cred happy.