| Elide a întrebat:

Mi-am dat seama ca sufăr de filofobie, am toate simptomele. Ce sa fac? Cum sa scap de această frică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Http://www.la-psiholog.ro/info/filofobia
Aici vei găsi de fapt ce înseamnă "filofobia". Rezolvare constă în vizite la psiholog, nu confunda cu psihiatru. În a găsi un doctor psiholog care stăpânește bine tehnica hipnozei, pentru ca să faceți niște ședințe de hipnoză, pentru a putea afla ce anume din trecutul dumneavoastră a declanșat această boală: traumă psihică, emoțională, fizică. Odată aflați factorii declanșatori, se va putea urma un tratament pentru a putea fi o persoană normală, fără această fobie!
Sănătate și succes!

| Nilsson a răspuns:

Autodiagnosticarea nu este recomandata in niciun fel de afectiune, cel mai bine e sa vorbesti cu un psiholog despre aceasta problema. Cauzele acestor stari ar putea fi diferite, pe net sunt o multime de prostii.

| mihaicelsfant a răspuns:

Stiu cum estestraight face cred ca si eu am.
nu mai pot sa am incredere

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca stii cum sa scapi din astasad imi zici si mie?

| 94Lucifer94 a răspuns:

Te împaci cu ideea că ai suferit în dragoste, poate ți-a fost frântă inima și că mereu va fi așa. Dar nu te gândești că și tu ai putea frânge inima la randul tau? Poate deja ai făcut-o și se întoarce totul înapoi. Poate crezi în prea multe chestii și ele devin reale și se manifestă fizic. Dar nici chiar așa să nu mai iubești din frica că vei ajunge iar să suferi. Viața are suișuri și coborâșuri, mai greu e să rămâi blocată cu tendința de a te uita înapoi, fără a mai ști încotro te îndrepți.

| Elide explică (pentru 94Lucifer94):

Degeaba incerc sa ma chinui pe mine cand sufletul meu a rămas în trecut, e ceva mai presus de mine, este ca o tristețe infinită, nu.mi mai găsesc locul pe acest Pământ

| Donsavas a răspuns (pentru Elide):

Ar trebui să vezi un psihiatru. El se ocupa de bolile sufletesti.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Elide):

Bine ai venit in lumea mea^_^

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Elide):

Nu mai dramatiza Ioana, nu trăim într-un basm in care asteptam doar prinți pe cai albi. Dă si tu șansa unui baiat care te place, nu judeca o carte după coperți fără a cunoaște conținutul.

| Nevroza a răspuns:

Am patit! Eu cred ca iti este frica sa iubesti deoarece s-au cladit, in inima ta, caramizi ce blocheaza acest sentiment, odata venit cu esecurile pe care le-ai avut in dragoste. E un blocaj pe care il am si eu de ceva vreme. Se manifesta diferit mai ales ca tu esti fata si eu baiat. Sfatul meu este sa vorbvesti si sa te deschizi unui specialist sau familiei, asta daca simti ca te simti fizic rau. Eu nu am atacuri de panica, dar cand intalnesc o fata, de cele mai multe ori ma uit ca Josh si is gen: nu te implica ca iti faci rau. Uite-l pe Josh: https://www.youtube.com/watch?v=dBo5-6WotEM. Sanatate iti doresc!

| ngllllll a răspuns:

Poti sa ti-o depasesti si singur, fara psihologi si psihiatri, medicatie si deoguri. Sunt uimit cu azi pana si copii carw sunt un pic mai activi ii indoapa cu tot felul de droguri, cica au adhd. Am avut si noi in clasa copii mai zapaciti, dar nu i-am bagat la nebuni sau le-am dat droguri. Cred ca moda asta cu psihologi si psihiatri e poate cel mai rau lucru care s-a intamplat unei societati. In loc sa iesi in natura, la aer, sa mai mergi la biserica, la un teatru, sa canti ceva, sa ai afectiune, repede pe medicamente. Parerea mea, ai grija ce bagi in tine, mai ales medicamente. Cele prescrise de psihologi si psihiatri sunt droguri pure. Cred ca peste 100 de ani se vor crucii urmasii nostri de ce practici avem. Iar hipnoza este posedare. Practic iti adormi constiinta si oferi sufletul si trupul tau persoanei care te hipnotizeaza. Nu mai decizi tu ce faci, decide cel care te poseda. E alegerea ta, dar eu iti zic ca psihologia de azi e un mare rau.

| Donsavas a răspuns (pentru ngllllll):

Hipnoza nu este posedare! Nu exista niciun suflet. Nu oferi trupul si mintea nimănui fără propria vointa. Medicamentele au rolul de a te echilibra, nu de a droga. Celelalte sunt interzise.

| florinmitroi a răspuns:

Du-te la doctor, URGENT!

| supreme95 a răspuns:

Sa discuti cu cineva despre asta.