| kiatres56 a întrebat:

De la ce sunt cheaguriile in timpul menstruatiei? ce reprezinta?
eu am o scurgere abundenta cu cheaguri, si menstruatia cu un tesut mai gros

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum a amintit @Yurisa in raspunsul pe care ti l-a transmis, in timpul zilelor de sangerare menstruala organismul femeii produce o substanta care are rolul de a impiedica procesul de coagulare a sangelui. Uneori pot sa apara/sa intervina anumite motive care impiedica organismul femeii sa produca cantitatea necesara de sunstanta anticoagulanta si din acest motiv o parte din cantitatea totala de sange ramane ''netratata'' si astfel se produce pocesul de coagulare si apar cheagurile care pot avea diverse marimi. Sau exista si varianta a 2-a in care organismul produce cantitatea normal necesara de substanta anticoagulanta dar produce o cantitate excesiva de mare de prostaglandina care accelereaza pocesul de destramare a tesutului endometrial si astfel apare o cantitate excesiva de sange, care este ''in plus'' fata de cantitatea obisnuita. Fiindca cantitatea se substanta anticoagulanta este limitata, cantitate de sange ''in plus' nu va fi tratata si din acest motiv se coaguleaza. Astfel de stari daca se repeta sau se produc frecvent, reprezinta un semnal de alarma care atentioneaza femeia ca ar fi cazul sa discute cu medicul ginecolog atat pentru a elucida motivele cat si in vederea unui eventual tratament adecvat. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

"Organismul femeii produce in mod normal substante cu rol anticoagulant pentru a mentine sangele menstrual subtire si a preveni formarea de cheaguri. Daca menstruatia este insa abundenta si foarte rapid eliminata, substantele anticoagulante produse de catre organism nu mai au timp sa actioneze, ceea ce duce la formarea de cheaguri. Daca aveti cheaguri abundente sau mai mari decat un banut este indicat sa consultati un medic ginecolog pentru a exclude orice afectiune care ar putea cauza o menstruatie anormala."

Daca menstruatia ta este mai vascoasa (cred ca stiu despre ce vorbesti, am patit). Nu e un lucru anormal dar ai grija deoarece pot provoca anemie. Daca simti schimbari care te nelinistesc recomand sa te duci la medic