| Anamaria19999999 a întrebat:

De la ce varsta e recomandat sa iti incepi viata intima? Vreau raspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| an16sta a răspuns:

Exact cand te simti pregatita. Totusi, nu te gandi ca e ceva ce trebuie sa faci. Iti incepi viata sexuala daca vrei sa faci asta, daca simti nevoia asta. E legal sa o faci de la 15 ani. E recomandat la minim 18, iar varsta la care se intampla e, in medie 16-17. Eu am 16 si am facut-o prima data la 14. Daca simti neaparat nevoia sa o faci, incearca sa nu te atasezi de persoana/persoanele cu care o faci, ci doar incearca sa te simti bine, dar ai grija sa nu fii vazuta ca o fata neserioasa. Daca vrei sa o faci, nu doar din nevoia de placere sexuala, dar din nevoia de atasament emotional intens, iti sugerez sa gasesti un baiat de care sa te tii bine, pe care sa il iubesti si despre care sa fii sigura ca nu te va parasi.

23 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Cand te simti pregatita, dar nu inainte de 18 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce te casatoresti, si numai cu sotul tau nu cu toti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anamaria19999999):

La 17 ani ești superbă și de vis pentru unul de 19 - 20 de ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 18 ani, cand esti destul de matura si apta sa iei decizii si responsabilitati pentru actiunile tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu recomand să nu legi asta de o vârstă anume. Să fii îndrăgostit(ă) de cineva. Acela (aceea) să ofere cât de cât prin seriozitate, comportament, maturitate, certitudinea ( atât cât se poate) unei relații pe termen lung.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Undeva intre 16 si 25 de ani.

| Lukasssz a răspuns:

10 ani

| Xpressurself a răspuns:

E gresita intrebarea si abordarea. Nu exista o varsta anume care sa fie recomandata pentru ca depinde de maturitatea si pregatirea fiecaruia pentru aceasta experienta. Poti incepe atunci cand vei gasi persoana potrivita si vei simti ca iti doresti ca acest lucru sa se intample. Va veni de la sine.

| Cheo0S a răspuns:

Dupa 21.

| Saiko10 a răspuns:

Media de dezvirginare pe glob este putin sub 16 ani.

| gogugogugogu a răspuns:

Dupa prima menstruatie.

| DenqOO a răspuns:

| Hypefox a răspuns:

Fa o in momentul când ești informata în legătură de sex.Cum se aplica un prezervativ, cum se folosește, de ce se folosește, gândește te la bolile cu transmitere sexuala, trebuie sa știi despre sănătatea omului cu care o faci, sa fie igienic, curat. Cum procedezi dacă ramai gravidă, de unde bani de un avort, cu cine poți discuta dacă ar fi sa ramai.Ai o susținere de la un părinte sa te ajute de se întâmplă ceva. Când ești informata despre toate astea, momentul în care o sa treci la punctul de sex, o sa vina de la sine ce sa faci cu partenerul. Mai întâi trebuie sa fi pregătită psihic și sa ți imaginezi cum vrei sa decurgă. Fiindca sexul cu o persoana nu este la fel ca un film porno ce poate dura un minut. Informează-te de cum se face dragoste, porno nu este o cale, acolo s actori. Trebuie sa ti pui și problema dacă ești pregătită sa te vadă goala cineva, cum te simți dacă îți arati corpul fiindcă nu poți arata oricui dacă nu ai încredere. Dacă ai încredere, sigur îți vine să sari pe el fără sa te gândești ca te vede goala.
Daca vorbim de vârstă, abia dupa 18 ani nu ți se mai dezvolta tâtele, organul reproducător. Dacă o faci înainte e ca și cum o faci când nu ești dezvoltata complet, îți oprește creșterea acestora. Dar când deja îți ia hormonii razna poți sa ți pui întrebarea ca poate de atunci poți începe ceva ceva...

| ngllllll a răspuns:

Depinde.

| yooshi a răspuns:

Cand te simti pregatita, cand stii ce trebuie sa faci, ideal dupa 16 ani.Cu o persoana care te face sa te simti confortabilă, care nu pune presiune pe tine.

| intrebcenustiu a răspuns:

| omulserios a răspuns:

De la varsta cand numai ai grija celor 4 ani.

| MirceaStoicaStefan a răspuns:

Da la buci cand prinzi fiule

| Anamaria19999999 explică (pentru MirceaStoicaStefan):

Nu te primesc aia in avion, ca le e frică (,) că bubui de prostie. Handicapatule, perversule

| Refynatorul a răspuns:

Pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi dacă victima nu a împlinit vârsta de 15 ani, iar dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi

| Treschin_Francesca_2000 a răspuns:

Ar trebui sa îți începi viata sexuala când ești pregătită. Trebuie sa fii sigura ca îl iubești pe cel cu care vrei sa o faci pentru prima oara. Asigura - te ca nu o sa profite de tine și apoi o sa te părăsească. Ar fi indicat sa îți începi viata sexuala după ce devii majora. E mai bine sa nu te grăbești și sa vorbești cu mama ta despre viata sexuala.