| Ionelusha a întrebat:

De la ce varsta`este normal sa te masturbezi?

De ce credeti ca `oamenii o fac?

Este Bine`?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu există "normal". Depinde de dezvoltarea fiecăruia. Băieţii încep de pe la 12-13 ani spre 14. (peste 90% dintre adolescenţi se masturbează) Fetele încep (dacă încep) undeva după 13 ani (în principiu la peste un an de la venirea primei menstre). Incidenţa masturbării la adolescente este undeva între 60 şi 65%.
2. Din nevoie. Este o nevoie fiziologică apărută pe fondul excesului de hormoni. E o nevoie pe care oamenii fac bine că şi-o satisfac.
3. Bine în ce sens? Da, e plăcut când te masturbezi(valabil la ambele sexe), dacă asta întrebi. Aspectul moral este irelevant. Avantajele masturbării pe plan fizic şi psihologic sunt nenumărate (îţi cunoşti corpul mai bine, eşti mai echilibrat/ă, e plăcut, etc.) în vreme ce dezavantajele fizice sau psihologice sunt 0 dacă igiena este respectată (evident dacă te masturbezi cu un abajur - ca fată - s-ar putea să se spargă şi e riscant să ai cioburi în vagin. La fel cum dacă te masturbezi după ce ai turnat beton şi nu te-ai spălat bine pe mâini - ca băiat - s-ar putea să-ţi apară iritaţii, coşuri, etc.). Cu o informare corespunzătoare şi obiectivă (deci religia este total exclusă), dezavantajele la nivel psihologic sunt de asemenea 0.
Sper că ţi-am răspuns.

6 răspunsuri:
| pacalici a răspuns:

Ma dupa cum vad u esti cam micuta de pui antrebarile astea si cred ca ai facut u ceva pe acolo de tot antrebi. Asa ca dai bataie la masturbare

Răspuns utilizator avertizat
| alinutza4a a răspuns:

Depinde de cum se dezvolta fiecare persoana in parte. doar n-o fac ca sa le fie rau, logic ca e bine pentru ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Depinde de fiecare om in parte si de dezvoltarea fiecaruia
2. Pentru ca simt nevoia de sex si nu au un partener
3. De ce sa nu fie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa te masturbezi o data la doua saptamani

| RaduM a răspuns:

Adolescenta vine cu o mare, ciudata, cunoscuta dar totusi des intalnita la majoritatea baietilor, incepand cam de pe la 13-14-15 ani, depinde de fiecare. Nevoia de masturbare apare odata cu cresterea hormonala. Este intr-un fel placut sa te masturbezi dar gresit si rau din cateva puncte de vedere :
1) La baieti este frecventa indoirea penisului
2) Scaderea hormonilor (un lucru bun - de la hormoni apar cosuri, par in exces(in zonele personale.) transpiri mai des si mai abundent) deci scadere hormonilor apare cand faci sport
3) in momentul cand te masturbezi este adevarat ca elimini o parte din hormoni, dar masturbarea in sine duce la creare altora.
4) prin masturbare indelungata incep sa iti apara cosuri multe pe fata, iti tremura mainile si picioarele...

PS : Masturbarea vine odata cu varsta, este ceva normal dar nu faceti exces ca devine imoral si desigur...anormal...uh ce subiect