| anonim_4396 a întrebat:

Cam de pe la ce varsta e normal sa te masturbezi?

Răspuns Câştigător
| Puţifer a răspuns:

Stai, ce? E anormal sa te masturbezi? Pe asta n-am mai auzit-o. Mi-e mult prea lene sa le raspund tuturor celor care au scris ca e anormal in parte, de aceea scriu aici.
Voi nu v-ati masturbat niciodata? raised eyebrows Vi se pare anormal acest fapt? Tare as vrea sa va cred ca voi n-ati facut-o niciodata, dar nu ma puteti convinge nici de-mi bagati bazooka pe gat.
Cat despre '' la ce varsta e normal '', dragul meu, e normal oricand. Cand iti vine, mai exact. Cand simti. Cand vrei.
Pusca mea, ai inteles ideea.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cine a spus că este normal să te masturbezi?
Pa, pa.

| ViVi99 a răspuns:

Multi adolescenti o fac de la 12 ani....Deci, ai putea incepe...

| darrio2007 a răspuns:

In nici un caz la varsta ta.Ar trebui sa ai alte prioritati.

| GirlLăvHell a răspuns:

De la cat vrei nu se impune o varsta oh go on

| Exilee a răspuns:

Are numai o parte buna masturbarea si anume ca iti ofera placere numai pentru cateva secunde. In schimb, ea are o multime de efecte negative precum:
-dependenta
- vedere scazuta
- pierderea glasului
-pierderea memoriei
-cauzeaza frisoane ( mai pe romaneste pentru tine: trupul va ajunge sa aiba treumururi)
-ti se va slabi stomacul
-pierzi somnul cu oarecare visuri tulburate.

Iata cum din ceva care pare placut pentru trup poate provoca mari pagube asupra acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Masturbrea excesivă duce la slăbirea sistemului imunitar, la slăbirea vederii, a memoriei şi multe alte elemente negative. Părerea mea este să te opreşti atâta timp cât ai cu cine să-ţi satisfaci plăcerile sexuale. Încă eşti la o vârstă fragedă când organismul se formează şi bine ar fi să se formeze corect şi sănătos. Din punct de vedere religios ai putea spune că devine o patimă de care nu te mai poţi dezlipi, un viciu. Ca şi drogurile, fumatul, băutura. E mai sănătos să întreţii relaţii sexuale normale decât să te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singurătate, nesiguranţă şi neîncredere în tine, izolare faţă de prieteni. Iată doar câteva motive pentru care e bine să lupţi şi să te laşi de obiceiul ăsta ruşinos.
Te pup!

| Morrígu a răspuns:

Bună.
Atunci când simţi nevoia.
Bye, bye.

| july00 a răspuns:

1. Nu există "normal". Depinde de dezvoltarea fiecăruia. Băieţii încep de pe la 12-13 ani spre 14. (peste 90% dintre adolescenţi se masturbează) Fetele încep (dacă încep) undeva după 13 ani (în principiu la peste un an de la venirea primei menstre). Incidenţa masturbării la adolescente este undeva între 60 şi 65%.
2. Din nevoie. Este o nevoie fiziologică apărută pe fondul excesului de hormoni. E o nevoie pe care oamenii fac bine că şi-o satisfac.
3. Bine în ce sens? Da, e plăcut când te masturbezi(valabil la ambele sexe), dacă asta întrebi. Aspectul moral este irelevant. Avantajele masturbării pe plan fizic şi psihologic sunt nenumărate (îţi cunoşti corpul mai bine, eşti mai echilibrat/ă, e plăcut, etc.) în vreme ce dezavantajele fizice sau psihologice sunt 0 dacă igiena este respectată (evident dacă te masturbezi cu un abajur - ca fată - s-ar putea să se spargă şi e riscant să ai cioburi în vagin. La fel cum dacă te masturbezi după ce ai turnat beton şi nu te-ai spălat bine pe mâini - ca băiat - s-ar putea să-ţi apară iritaţii, coşuri, etc.). Cu o informare corespunzătoare şi obiectivă (deci religia este total exclusă), dezavantajele la nivel psihologic sunt de asemenea 0.

| hibrid112 a răspuns:

E o placere trupeasca si necesara.Nu vad dc nu! Facut cu moderatie e foarte ok.Mai documentativa.Si sexul nu-i tot masturbare doar ca, cu partener ce sa zic, sexul nu dauneaza? normal ca nu.Copii!

| mariumarius a răspuns:

Oricand.

| farsoareaehheee a răspuns:

Hellouuuuuuuuuuu NU E normal sa te MASTURBEZI cine te-a mintit sau ti-a sugerat sa-o faci? sau na-i ce face si din lipsa de ocupatie...

| KingOfShadow a răspuns:

Unii copii incep de pe la 10 ani sau 12... eu iti recomand 15/16

| maryusdumitru a răspuns:

Poti sa te masturbezi mult si bine de la orice varsta dai in cap nu o lasa asta e varsta, cand vei trece la femei o sa dai tare in ele si tot asa...