| MrsBrunetzyka a întrebat:

De la ce varsta femeile nu mai au menstruatie?

10 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pai de obicei femeile intra la menopauza cam la varsta de 45-55, dar e posibil si mai repede, dar si mai tarziu, depinde de fiecare femeie in parte.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Depinde de corpul fiecareia.De exemplu, am o vecina care a intrat la menopauza de la 28 de anistraight face.

Oricum, media este de peste 42 de ani!

| MititiCa a răspuns:

De la 45-50 de anihappy. Da depinde si de corpul fiecaruiatongue.

| Bianca_2742 a răspuns:

45-55

| morenaRox a răspuns:

Depinde ce probleme medicale are... poate avea menopauza fiind inca tanara, in floarea varstei sau de la 45 ani in sus.

| MIM a răspuns:

In jur de 40 de anitongue

| Onutzyk a răspuns:

De la varsta de 45-55 de ani.

uite:Menopauza este "piatra de hotar" in viata fiecarei femei ce marcheaza sfarsitul perioadei reproductive. La un an dupa ultima menstra se considera ca femeia a ajuns la menopauza. Media de varsta pentru instalarea menopauzei este de aproximativ 50 de ani dar corpul fiecarei femei are propriul ritm si timp limita. Unele femei ajung la menopauza in mijlocul decadei a patra si altele au menstruatii chiar si in decada a cincea.

Perimenopauza cuprinde perioada de instalare a menopauzei si cea care urmeaza menopauzei. Se refera la cei 2 pana la 8 ani de modificare a nivelului hormonal incluzand si simptomatologia asociata, pana la instalarea menopauzei. Cel mai frecvent semn de premenopauza este menstruatia abundenta, adesea neregulata data de dereglarile hormonale.

Majoritatea femeilor au perimenopauza intre 39 si 51 de ani. Unele femei prezinta modificari ale menstruatiei si sindrom premenstrual la sfarsitul decadei a treia cand nivelul hormonal se modifica si fertilitatea e in declin in mod fiziologic. Alte femei nu au astfel de simptome pana la sfarsitul decadei a patra.

Postmenopauza incepe la un an dupa ultima menstra. Nivelul hormonal continua sa scada si simptomele menopauzei sunt prezente, posibil accentuate de-a lungul primului an sau in anii urmatori. Estrogenul si progesteronul se stabilizeaza la niveluri joase si simptomele se atenueaza. Aceasta este perioada in care femeile se pot bucura de lipsa ciclurilor menstruale si a problemelor de contraceptie.

fundita?

| angel_7075 a răspuns:

Pe la 45 si 55 de ani atunci cand ajung la menopauza, femeile nu mai au menstruatie!

| lalala_5386 a răspuns:

Pai fenomenul se numeste menopauza si in jur de 50 de anitongue
uite:Menopauza este "piatra de hotar" in viata fiecarei femei ce marcheaza sfarsitul perioadei reproductive. La un an dupa ultima menstra se considera ca femeia a ajuns la menopauza. Media de varsta pentru instalarea menopauzei este de aproximativ 50 de ani dar corpul fiecarei femei are propriul ritm si timp limita. Unele femei ajung la menopauza in mijlocul decadei a patra si altele au menstruatii chiar si in decada a cincea.
Perimenopauza cuprinde perioada de instalare a menopauzei si cea care urmeaza menopauzei. Se refera la cei 2 pana la 8 ani de modificare a nivelului hormonal incluzand si simptomatologia asociata, pana la instalarea menopauzei. Cel mai frecvent semn de premenopauza este menstruatia abundenta, adesea neregulata data de dereglarile hormonale.
Majoritatea femeilor au perimenopauza intre 39 si 51 de ani. Unele femei prezinta modificari ale menstruatiei si sindrom premenstrual la sfarsitul decadei a treia cand nivelul hormonal se modifica si fertilitatea e in declin in mod fiziologic. Alte femei nu au astfel de simptome pana la sfarsitul decadei a patra.
Postmenopauza incepe la un an dupa ultima menstra. Nivelul hormonal continua sa scada si simptomele menopauzei sunt prezente, posibil accentuate de-a lungul primului an sau in anii urmatori. Estrogenul si progesteronul se stabilizeaza la niveluri joase si simptomele se atenueaza. Aceasta este perioada in care femeile se pot bucura de lipsa ciclurilor menstruale si a problemelor de contraceptie.

| emeris a răspuns:

Depinde de fiecare. Se poate si la 20 si ceva de ani laughingstraight face De obicei pe la 40-50 de ani happy