| anonima2617181 a întrebat:

De la ce varsta se poate face avortul medicamentos fara acordul parintilor? P.S. nu eu sunt in situatie si nu eu doresc sa fac

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E mare pacat inaintea Creatorului sa ucizi un copil indiferent de varsta mamei si indiferent de varsta copilului din uter. Daca mama ta lua pastile de dupa la cateva secunde dupa conceptie, pe tine te omora.

| Jonas94 a răspuns (pentru ania):

E mare păcat în fața creatorului, și să mănânci de exemplu, totuși tu, nu te poți abține. Du-te la spovedenie, că ai greșit.
Cred cu tărie că e un păcat mai mare să facă un copil, când ea însăși e un copil.
Hai să nu mai invocăm creatori, satane și alte povești cu cocoșul roșu, ca să ne dăm mai cu moț ca alții.
Creatorul oricum e muritor la fel ca și creația lui!

| Floridori a răspuns:

Avortul, indiferent de metoda folosita (medicamentos, prin aspiratie, chirurgical), se poate face fara prezenta sau acordul parintilor incepand de la varsta de 16 ani, cu conditia ca fata in cauza sa fie in deplinatatea capacitatilor mintale pentru a-si da consimtamantul pentru procedura si riscurile aferente si sa aiba banii pentru procedura, dar si pentru ecogeafie, evident.
Cu mentiunea ca avortul medicamentos se poate face doar pana la maxim 7 saptamani si 6 zile de sarcina calculate de la prima zi a ultimei menstruatii, ulterior, pana la 14 saptamani calculate de la prima zi a ultimei menstruatii, sau 12 saptamani reale de gestatie confirmate ecografic (termenele maxime legale pentru avortul la cerere), ramanand variantele avortului chirurgical, sau prin aspiratie, medicii din Romania optand de cele mai multe ori pentru cel chirurgical.

| anonima2617181 explică (pentru Floridori):

Si care este mai scump? cel medicamentos sau cel chirurgical?

| Floridori a răspuns (pentru anonima2617181):

Costurile depind mult, nu neaparat de metoda, acesta fiind un criteriu ce schimba prea putin costurile, ci mai mult de locul unde este facut (intr-un spital de stat este automat mai ieftin decat intr-o clinica privata), de medic, de oras etc.
Astfel, fara a pune la socoteala o posibila consultatie initiala si costurile ecografiei (care este obligatorie), costurile procedurii in sine pot varia de la 300 la 1.200 lei (chiar 1. 500lei la vreo doua clinici mai cu mot din Romania).Da, oscileaza mult, dar am spus ca depinde.In majoritatea clinicilor private, de exemplu, costurile procedurii se invart intre 600 si 1. 000lei, iar in spitalele de stat, de obicei intre 300 si 500lei si da, avortul medicamentos este la modul general usor mai ieftin decat cel chirurgical, insa nu in toate spitalele de stat se practica metoda, de exemplu, fiind preferata metoda chirurgicala, deci va trebui sa te interesezi de metodele pe care le ofera fiecare institutie medicala, fie spital de stat, fie clinica privata, sau chiar un cabinet individual.
In plus, va trebui sa te interesezi exact de costuri si daca medicul ales de tine, daca ai preferinte, face avorturi la cerere si daca medicul si/sau clinica fac avorturi fetelor de 16-18 ani, fiind dreptul lor sa refuze aceasta procedura, la fel cum este dreptul tau sau al oricarei femei/fete sa intrerupa sarcina.
Asa ca cel mai bine ar fi sa suni, sau sa mergi sa te interesezi la mai multe clinici si la spital astfel incat sa alegi cea mai buna varianta.
Ia in calcul faptul ca programarea poate ca se va face peste 2-3 saptamani, de exemplu, deci sa se mearga din timp.

| Anuskaa a răspuns:

Un medicament e mai ieftin decat o operatie.

| KruXX01 a răspuns:

E greu am o prietena nicoleta si a vrut sa faca asta cu baiatu ei dar nu a reusit? #0244

| mihaela162007 a răspuns:

15-16 ani