| Aricel650 a întrebat:

De la ce vârstă se poate masturba o fată sau un băiat?

Răspuns Câştigător
| alexsivlad a răspuns:

Buna Aricel, de obicei masturbarea incepe atunci cand simti nevoia. Fiecare este unic si se dezvolta in mod diferit, astfel si hormonii sexuali vor incepe sa "isi faca de cap" in functie de dezvoltarea corpului fiecaruia dintre noi. Masturbarea este sanatoasa atata timp cat intelegi ca dupa o anumita varsta, cand ajungi la o deplina maturitate atat fizica cat si psihica, va fi de preferat sa ai o viata sexuala normala, in care masturbarea sa nu fie pe primul plan dar nici sa nu dispara total. Masturbarea ajuta atat pentru reglarea "furtunilor" hormonale, cat si la autocunoastere. Este chiar indicat sa cunosti ceea ce iti place din punct de vedere sexual, pentru a putea comunica ulterior partenerului si a te bucura de o viata sexuala sanatoasa si implinita. Bafta si stai fara griji! happy

| Aricel650 explică (pentru alexsivlad):

Ce crezi că sunt? Fată sau băiat? ...Aricel e nume de fată și sunt băiat mă cheamă Alex lol

| alexsivlad a răspuns (pentru Aricel650):

happy lol eu sunt fata happy. Alex vine de la Alexandra, iar pe prietenul meu il cheama Vlad si raspundem amandoi la ce stim happy. On doi, stim sigur mai multe. happy

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei activitatea hormonala se activeaza si devine evidenta odata cu intrarea tinerilor in perioada pubertala. Fiindca cam de la aceasta varsta in cazul multor tineri de ambele sexe, poate sa apara starea de ''stres hormonal'', odata cu instalarea acelei stari poate sa apara si dorinta fireasca de autosatisfacere al carui rol este cel de a elimina acele stari, fiindca uneori orice incercare de a se opune sau ignora dorinta aparuta este sortita esecului chiar si la acea varsta de inceput de pubertate. Sanatate!

| antiqque a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Inca o data complet pe langa. Masturbarea nu are legatura cu pubertatea.

| mihai69 a răspuns:

De la orice vârstă. Doar că va fi ceva cu conținut sexual abia la debutul pubertății.

| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi după 15.

| Onion28894 a răspuns (pentru Andreeush):

Când ești băiat e diferit

| Plato a răspuns:

Teoretic sau practic?

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Plato):

Dacă chiar vrei sa răspunzi întrebării, acorzi ambele răspunsuri.

| QElenaBoghiu a răspuns:

De la naștere

| DanyDav a răspuns:

Sincer, eu de pe la 6- 7 ani o gadilam!

| f2ff2fl12f a răspuns:

Eu făceam de la 10 ani și nu am nimic pana acum, deci nu contează. (sperma mi-a venit la 13 ani). Cel mai bine, după mine, este când simte respectivul ca vrea acel lucru. Dacă nu vrea, nu o face. Eu la 10 ani ma uitam la filme porno, dar nu ejaculam deoarece nu aveam ce laughing acum am 15 ani și ejaculez după 5-10 secunde. Dar nu cred ca cauza este masturbaeea de pe atunci, ci pentru ca ma uit la filme porno și ma excita foarte foarte tare. Dacă nu ma uit, durează mai mult. Faceți când vreți voi, nu când vor alții. (inclusiv sex, însă cu prezervativ obligatoriu, referindu-mă la vârstele de 13-14+.)

| antiqque a răspuns:

De la orice varsta, am auzit de copii care au inceput pe la 3 ani.
Este perfect normal si sanatos happy