| alynushka99 a întrebat:

De la citi ani e bine sa incepi viata sexuala? cum credeti?

12 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

De la 16 ani in sus poate chiar mult mai tarziu cand fiecare se simte pregatit.

| UngureanuR a răspuns:

Atunci cand crezi ca esti pregatit/pregatita. Multi altii o incep la varsta de 16 ani, altii la 18 depinde de fiecare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cinstit sa fiu, o viata sexuala poate incepe la orice varsta de maturitate sexuala, cu conditiile putintei materiale de a intemeia o familie. Cu toate necesitatile. Altfel, strada e plina de 'sporivi'.
Depinde ce vrei cu adevarat.

| cristimihailov a răspuns:

Se presupune ca minim ar fi 16 ani. Se recomanda de la 18.

| iCappy a răspuns:

Comform medicilor urologi de la 18 ani in sus ca sa eviti ruperile neplacute gen ata penisului, sau himenul din vaginul fetei prea curand, dar pana cand te casatoresti e bine sa faci protezat.

greece12
| greece12 a răspuns:

Cand ai maturitatea necesara, emotionala si fizica.
Cand stii ce inseamna si-ti poti asuma responsabilitatea sa devii barbat sau femeie, cu tot ce implica acest lucru.
Vrei o varsta? Dupa 17 ani si jumatate, dar tot devreme mi se pare...

| lex79 a răspuns:

18+
in cazul unei sarcini sa aveti posibitatea sa faceti ce trebuie.

NOname
| NOname a răspuns:

Preferabil după majorat.

| mona a răspuns:

Dupa 18 ani...

| LineGuide a răspuns:

Conteaza doar de cat de pregatita te simti tu, si de ce activitati intime ai mai avut in trecut. Nu e ok sa faci pasul cu cineva in care nu ai incredere si de asemena nu e ok sa faci pasul daca esti o fire rusinoasa inca.
Mult noroc!
Daca mai vrei sfaturi, private mesage.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde pe cine intrebi :
Daca o intrebi pe mama ta ar spune :cat mai tarziu
Daca intrebi un medic ar zice :dupa 18 ani, poate ar da si expicatii, eventual riscurile la care sesupun cei care o fac mai devreme
Daca o intrebi pe cea mai buna prietena ar zice dupa 17 ani jumate (daca tine la tine)
Daca iti intrebi prietenul /iubitul ar gandi; chiar acum
Daca iti intrebi duhonicul te-ar sfatui :in nici un caz inainte de casatorie.

| Evelinaannee a răspuns:

16.17.18 big grin La cat simnti tu nevoia. Cand esti tu pregatita :*