| eusebiu27 a întrebat:

De la un timp observ o problema cam ciudata la iubita mea de ex dacă facem sex și oricum noi facem doar protejat ejacularea este in prezervativ când prezervativul numai este in vagin și prezervativul nu este rupt sau fisurat urmează apoi perioada menstruale care se pare ca de fiecare data ii întârzie. Dacă nu facem sex ciclul nu ii mai întârzie care sa fie problema? ultima data am făcut sex pe data de 23 Martie și 28 Martie prezervativele au fost verificate și nu era niciunul spart sau fisurat plus de asta din ce atiu era in perioada nefertila pentru ca ciclul trebuia sa ii vina pe 30 Martie și îl are regulat de 31 de zile.Care este motivul întârzierii

1 răspuns:
greece12
| greece12 a răspuns:

De cate ori faceti sex,stresul iubitei tale depaseste orice imaginatie,se teme atat de mult de o sarcina neprevazuta,de un accident cu prezervativul,incat depaseste orice limita.
Iar stresul duce la dereglari hormonale,care intarzie ciclul menstrual.
Daca nu faceti sex,nu se streseaza,nu ajunge la nici un fel de dereglare hormonala si organismul ei functioneaza normal.
Daca ati facut sex zilele trecute si acum ii intarzie,fara nici un fel de accident,ai raspunsul mai sus.
Teama ei exagerata o aduce la acest stadiu,ar trebui sa discutati mai mult si sa va informati si mai mult,metodele de protectie sunt atat de multe in ziua de azi,incat e pacat sa treceti prin asa ceva.
Si,inainte de incheiere, nu exista perioada "nefertila", ci perioade cu fertilitate scazuta si perioade cu fertilitate crescuta, maxima, ovulatie.
O femeie care nu e fertila nu poate sa ramana insarcinata niciodata.