| PopetRebeca a întrebat:

De unde sti cand esti pregatita sa iti incepi viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| Violente a răspuns:

Momentul în care simți că ai găsit persoana de încredere, în care vezi sclipirea in ochii lui, că este DOAR al tău, momentul în care îți este FIDEL, dragoste reciprocă, treceți peste orice barieră și sunteți pregătiți să vă dăruiți unul celuilalt, fara sa va ganditi la consecințe.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ai peste 17 ani si jumatate (varsta minima permisa medical), ai o relatie stabila de minim un an in care exista dragoste si respect reciproc, esti capabila (moral si financiar) sa mergi regulat la ginecolog, macar o data pe an, poti sa folosesti o metoda contraceptiva, dar iti poti asuma o sarcina (de vreme ce nu exista metoda contraceptiva 100% sigura), nu simti nevoia sa te ascunzi, nu te temi ci doar iti doresti, nu ai dubii asupra faptului ca esti foarte dornica si ca nu exista impedimente reale.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Pregatita din punctul de vedere fizic: cand ti-a venit menstruatia dar nu esti foarte tanara (gen fete de 12 ani care au relatii sexuale).
Pregatita din punct de vedere psihic: cand ti-ai gasit un partener stabil cu care ai deja o perioada de timp indelungata de relatie, care nu te vrea doar pentru sex (sa te presioneze ca sa iti incepi viata sexuala, fiindca sunt sanse sa te abandoneze dupa ce ai facut-o) si cand consideri ca il iubesti si ca vrei sa fie prima persoana din viata ta cu care vei avea relatii sexuale.

| Oana92 a răspuns:

Pur si simpu simti. Daca te imaginezi facand asta si nu simti teama ci emotie atunci esti pregatita!

| PisicutzaCenusie a răspuns:

De ex cand stai in preajma unui baiat si simti o atractie asupra lui, una puternica, chiar si la un baiat strain, Atractia sexuala este una de gol in stomac si de tremur. Succes cu baiatu`! happy

| PopetRebeca explică (pentru PisicutzaCenusie):

Mersi, faza e ca nu sunt sigura daca si el ma place la fel de mult cum o fac eu, si daca merita

| BonneLess a răspuns (pentru PopetRebeca):

Chestia nu este doar să te placă, ci să te iubească. oh go on

| h3r a răspuns (pentru PisicutzaCenusie):

Scuze, dar n-am înțeles bine.
Adică, când mișcă hormonii, gata trebuie sărit pe el?

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

Primul semn de maturitate sexuala este atunci cand scrii corect gramatical. Alt semn ar fi atunci cand stii gandi pentru tine si nu mai adresezi intrebari stupide pe net. Bafta!

| Aditsaxoxo9 a răspuns:

Iti dai seama si dupa cum gandesti de exemplu daca esti in preajma unui baiat pe care il placi si iti trec tot felul de idei...ehee sa fi sigura ca hormonii isi spun cuvantulwinking
Insa cel mai important trebuie sa accepti ideea, sa nu fi rusinoasa, sa nu ai inhibitii...Deci daca ai ajuns la acest stadiu presupun ca esti pregatita:*

| onitza455 a răspuns:

Viata sexuala se incepe normal de la 18 ani. Dar eu am fost informata ca daca vrei sa iti incepi viata sexuala sa ti-o incepi cu barbatul cu care vrei sa iti intemeiezi o familie nu cu toti handralaii de pe strada