| laraandy a întrebat:

De valentines day faceam 1 an impreuna. dupa ce am fost la el acasa de Craciun pentru prima data, rev l-am facut tot la el, ieri seara il sun si imi spune "stii as vrea sa ne despartim, tu ce zici?"In mom acela nu mai puteam sa mai vb, nici macar nu am avut puterea sa ii cer macar o explicatie.
Stau si ma intreb dc a vrut sa ne despt, oare am gresit ca l-am iubit prea mult, ca era totul pentru mine, eram in stare sa fac orice pentru el, ii spuneam la tel ca il iubesc, ii faceam toate poftele, aveam grija de el cand ma duceam la el, am fost mereu alaturi de el...si el s-a despartit de mine.cryingcrying
Nu am crezut ca o sa trec vreodata prin astasadsunt terminatacrying
Chiar si el imi spunea ca ma iubeste...nu inteleg dc s-a despartit de mine...

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Buna,
Uneori cuvantul " te iubesc" este spus doar asa, sa te faca sa te simti mai bine, si nu pentru ca intr-adevar ai simtii asta. Probabil ca este unul dintre baietii care nu stiu decat sa se joace cu sentimentele tale, ca mai apoi dupa ce a obtinut ce a vrut de la tine, sa te umileasca.
Am citit toate intrebarile postate de tine ca sa-mi dau seama ce ar putea sa contina sfatul meu pentru tine. Dupa cele scrise de tine, pare-se ca tipul asta se comporta foarte ciudat ( mai ales partea cu gatitul -surpriza ) si nu da nici un semn ca ar tine la tine. Ce m-a dat gata a fost faza cu platitul benzinei ( 30 RON ), care crede-ma mi se pare ca a fost de o nesimtire crunta. Si eu am fost implicata intr-o relatie la distanta care s-a terminat cu mine despartindu-ma de el din mai multe motive, dar nici unul asemanator cu ce ti s-a intamplat tie. In locul tau ii puneam tigaia in cap si-l trimiteam la origini.
Nu esti singura care a trecut prin asa ceva. Sunt foarte multe fete care au suferit din cauza baietilor dar au mers mai departe.
Pacat insa ca ai ajuns pana aici si nu ti-ai dat seama de cum este el cu adevarat. Acum, fii tare, viata e frumoasa si baieti gasesti la orice colt de strada. Nimeni nu spune ca trebuie sa sari pe primul care ti-a zis ca esti frumoasa sau mai stiu eu ce aiureli. E o vorba pe care mama mi-o spune deseori : Ce e al tau e pus deoparte; asa ca nu te grabii.
Am inteles ca ai facut 18 ani dar nu pari destul de matura pentru varsta ta. Gandesti copilareste si nu asculti de sfaturi, asa ca nu stiu daca al meu o sa fie pe placul tau. Sfatul pe care ti-l dau este din proprie experienta, si eu am trecut la fel ca si tine, printr-o experienta simultana, dar m-am invatat minte si acum tot ce pot spune este ca ma distrez mai mult decat o faceam cu ex-ul, plus ca nici parintii numai sunt suparati pe mine din cauza lui. O grija in minus. happy
In locul tau as uita ca exista ( e greu la inceput, sigur, dar gandeste-te ce bine iti va fi fara el ), i-as sterge numarul de telefon ( fiindca intotdeauna dupa un timp va incerca sa te sune sperand sa te razgandesti, ceea ce ar fi o si mai mare prostie decat cele facute pana acum) si incearca sa te distrezi cu prietenii.
Nu mai fii atat de increzatoare in baieti, termenul folosit de tine :"sunt terminata" nu trebuie sa existe in vocabularul tau, nu esti terminata, tocmai acum vei incepe sa traiesti viata la maxim.
Ai o varsta deja si trebuie sa gandesti in avans. Nu iti dorii pentru tine lucruri minore ( sa te casatoresti, sa gatesc, sa arat bine pentru iubitul meu, bla bla bla ) ci tot ce e mai bun : sa faci o facultate, sa iti gasesti un job, sa-ti cumperi haine din banii tai, etc. Eu am tot 18 ani, i-am facut asta vara deci merg pe 19 si am urmat niste cursuri de engleza si calculatoare, ( bineinteles ajutata de ai mei ) si acum sunt secretara ( nu lucrez decat de 3 luni dar imi place ceea ce fac si sunt multumita de mine, merg chiar si la facultate happy ). Deci se poate trece peste asta si eu sunt un exemplu.
Daca vrei poti face orice. Nu da inapoi daca se intampla si lucruri rele, asa e viata si nu poti evita dar poti trece peste ele. Important este sa te bucuri de viata si sa o traiesti.
Succes!

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Poate fi o simpla toana. Ar fi bine sa il lasi o perioada in pace pentru asi aseza gandurile. Cateodata si dragostea daca e prea multa sufoca. Pate ai fost prea posesiva, sau poate pe el il bat alte ganduri, lasa timpul sa le rezolve. Chiar daca iti este foarte greu gandeste-te la un singur lucru : ce e al tau e pus deoparte. Daca el intr-adevar tine la tine si te iubeste v-a reveni, dar nu-l pistona, lasa mai degraba sa te caute el pe tine si tu afiseaza o masca prin care sa arati ca ti-ai luat gandul de la el.
Succes!

| Luori a răspuns:

Stai linistita, pana la urma tot trebuie sa de`a ochii cu tine.
Pana la urma tot va trebui sa de`a o explicatie...
cine stie, poate va inpacati smug

Tu trebuie sa stai doar calma, ai sa vezi ca o sa fie mai bine, crede`ma :*

Daca, in caz ca "are el faze" si are mofturi, inseamna ca nu stie ce a pierdut :**

fii tare!

[Si eu nu inteleg unele lucruri, da` poate asa e mai bine straight face te`ai gandit la asta?! ]

| undercovergirl a răspuns:

Sa ne zici si noua ce ai facut in final...eu cel putin sunt curioasa laughing

| undercovergirl a răspuns:

Sorry, am nimerit unde nu trebuia, din nou! happy

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Poate ii place o alta fata.Hai linisteste-te ca o sa rezolvi tu cu el. Daca tii la el lupta, dar daca are rost. Cel mai bine e sa te resemnezi, stiu ca o sa treaca cel putin o luna ca sa ajungi la asta, dar daca v-ati despartit, ia-ti prietenele si iesi mai des in oras, sau prieteni. Poate te ajuta sa uiti de el.Nu dispera, nu-i mai da semn de viata, ramai de treaba cu el cum ai fost si pana acum, sa nu zica ca esti nesimtita, arata-i ca poti sa te resemnezi.
Poate o fii si varianta de a crede ca-l inseli.

| andreea7520 a răspuns:

Trebuie sa te resemnezi, sa crezi ca o sa existe un alt inceputsad
Nu stiu. e clar ca treci printr`o adevarata teroare.
Imi pare chiar rau, nici eu nu gasesc o explicatie logica la ceea ce ti-a spus.
Poate nu`i place sa fie atat de indragit (dar. cui nu`i place?straight face)
Sau poate te inseala. astea ar fi variantele mele sad
Tu ar trebui sa astepti, timpu` le rezolva pe toate.

linisteste`te sad. vorba aia: toate trec, da`le dracu :-s
Desi in cazu` tau nu e chiar asa. sad te pup :*

Răspuns utilizator avertizat
| Ea.e. a răspuns:

Am mai auzit multe povesti din astea.
Dar la majoritatea a mers urmatoarea treaba:

Pai daca nu l-ai intrebat inca de ce vreti sa va despartiti, suna-l si intreaba-l. Daca iti inchide da-i un mesaj pe mess si spune-i toate preocuparile tale, ce te framanta, ce ai vrea sa stii etc; dar ar fi bine sa ii scrii astea pe mess cand el e offline si nu te are la ignore.
Apoi va vedea totul si probabil iti va scrie inapoi sau te va suna.Aminteste-i zilele frumoase petrecute impreuna, inclusiv revelionul

Incearca sa vb si cu prietenii lui sau intr-un fel sau altul incearca sa afli unde se duce dupa scoala; ce face; cu cine se vede. Incearca sa il urmaresti vreo saptamana, mai ales in weekenduri
Si daca nu se intalneste cu vreo fata atunci poti fi sigura ca nu te-a parasit pentru alta.
Da-i putin ragaz si atunci cand vorbesti cu el la tel / face to face spune lucrurile calma, fara sa te enervezi, sigura pe tine, pentru a vedea ca nu ai nici o slabiciune si cu o intonatie astfel incat sa ii dea de gandit si sa il faca sa se gandeasca mereu la ce a facut, sa regrete.
Si intr-un final se va intoarce la tine

De obicei a mers varianta asta.
Sper ca te-am ajutat :*

| laraandy explică:

El nu este elev...are 28 anihee heesi ne desp distanta de 200 km.pana acum i-am facut fata. ne int de 2 ori pe luna.venea el la mine...pana la urma cred ca o sa il sun si o sa il intreb doar 3 lucruri si sa-mi rasp cu da sau nu. apoi fiecare pe drumul lui.
Oricum multumesc pentru sfatwinking

| zuzuliana a răspuns:

Poate nu lea convenit la parinti lui de tine, iar ei lau influentat sa se desparta de tine

| floryn92 a răspuns:

Fi atenta daca isi face alta prietena imediat. Daca da, asta ar fi cauza, vrea pe altcineva.
Un sfat: lasa-l in pace, sa nu tragi de el sa va impacati. In caz ca va vrea asta, nu ar trebui sa treaca mai mult de 2-3 saptamani, pana el isi va face ordine in ganduri.
Cred ca mai bine decat sa il mai astepti, gasesti pe altcineva care sa il inlocuiasca.

| mariaw a răspuns:

Nu o sa-ti zic ceva stupid de genu "are balta peste"(desi cam asa e). Nu pune mare pret pe cuvintele lui care te fac sa te inmoi. E posibil sa fi fost pe bune o reflectare a sentimentelor lui reale fata de tine, dar in aceeasi masura puteau fi rostite si ca un feedback fata de ce ziceai tu sau sa-ti castige increderea. Numai tu esti mijlocita sa tinzi catre una din ele. Daca insa chiar nu mai tine la tine(sau a gasit pe alta)-crud, dar mai bine sa fii realista in situatia asta decat sa speri ca te pune la incercare pentru ca te iubeste prea mult sau vreo prostie de genu, nu ai de ales sa acepti realitate, pentru ca sentimentele nu poti sa i le impui. Tot ce-ti ramane de facut e sa te faci scumpa la vedere pentru el. Daca tine la tine, te va cauta garantat. daca nu.stai s aajungem acolo sa nu-ti faci inima rea degeabatongue

| Rina_2681 a răspuns:

Este un tantalau, nici macar nu ti-a spus-o in fata, draga viata nu sa inceput cu el si nici ne se va termina.capul sus si mergi inainte... pup

| sweetygirl a răspuns:

Poate ca nu te'au placut parintii lui si atunci... a decis sa va despartitistraight face

| piovra a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Poate s-a saturat de prea mult bine. de asta nu e bine sa-i faci toate poftele partenerului sau partenerei ca la un moment dat se cam satura si nu stii unde ai gresit...ca i-ai oferi totul. Incearca sa va impacati, mai suna-l, insista sa va intalniti si daca vezi ca el a renuntat la tine de tot, lasa-l...ca nu e singurul baiat din lume. O sa-ti vina f greu dar timpul le rezolva pe toate, iti spun din propria experienta. O sa mai fie bine, nu dispera si ai sa te amuzi de situatia de acum. Ai grija de tine.

| adryano05 a răspuns:

Buna!

Noi nu cunoastem datele problemei, deci nu-ti putem raspunde la intrebarea "de ce?".

Ce pot sa-ti spun, insa, e ca vei intalni la un moment dat pe altcineva pe care-l vei iubi si vei trece peste durerea de acum.

Numai bine!

| biencutza_3026 a răspuns:

Probabil i-ai acordat prea multa atentie si s-a plisctisit.sau doar vrea sa ia o pauza sa se gandeasca c vrea p viitor... daca te iubeste se va intoarce el la tine.

| Sny a răspuns:

Poate ca nu te-a iubit a fost doar o obsesie. si a inceput sa ii placa de altcineva straight face... in fine incearca sa te mai intalnesti cu el si mai vb odata pentru totdeauna... ai grija sa nu mai pui suflet repede.