| anonim112help a întrebat:

Deci, am mare nevoie de un sfat! In urma cu aproape o luna iubita mea s-a despartit de mine, cam cu 3 zile pana in Crăciun. Aveam un an jumatate de relatie. Ea obisnuia sa se desparta foarte des de mine, erau dăți cand se despartea chiar si de 3, 4 ori pe săptămână de mine si asa a cam facut in toata relatia, dar NICIODATA, dar NICIODATA nu am stat despartiti mai mult de o zi. Ea se despartea de mine din uneori din motive absolut de nimic si niciodata nu a avut motive serioase de despartire, nu am inselat-o vreodata, nu am tipat la ea vreodata, nu am lovit-o vreodata, așa era felul ei de a fi, o fire foarte orgolioasa. Dar din pacate, ultima despartire se pare ca ar cam fi pe bune pentru ca eu nu am mai insistat sa ne impacam cum o faceam de fiecare data, eram in stare sa plec la ora 12 noaptea pe bicicleta ca inca nu am 18 ani sa am masina si ma duceam la ea sa ne impacam. Faceam orice pentru ea, orice, am renuntat si la sport pentru ea ca eu faceam sport de performanță, am renuntat si la toti prietenii mei pentru ca zicea ca nu vroia sa ma imparta cu nimeni si multe alte chestii. De când a inceput scoala m-am hotarat ca vreau sa dau la academia de politie pentru ca am zis ca daca tot am renuntat la sport de la care aveam viitorul in fata am zis macar sa pun mana sa invat si sa fac altceva. Asa ca m-am bagat la meditatii. Si cam de aici au cam inceput sa se schimbe lucrurile. Eu aveam din ce in ce mai putin timp pentru ca aveam teme, de invatat o gramada pentru ca dau si bacul anul acesta plus admitrea plus ca mai dau si de permis. Si cum v-am spus mai sus ca facea, se certa de mine, se despartea de mine, schimba pozele de pe retelele de socializare, etc si pe mine ma imcurcau teribil chestiile astea ca normal ca imi distrageau atentia de la invatatura chair daca se imapaca iar cu mine. Si treptat, treptat vazand ca eu incepusem sa ii fiu foarte indiferent la certuri pentru ca nu puteam sa renunt la învățat pentru meditatii pe care eu le platesc si in loc sa invat sa stau sa ma cert cu ea. In fine ca e prea mult de scris si nu cred ca o sa citeasca mai nimeni. Asa, si noi tot timpul asta de la Craciun si pana mai zilele trecute abia daca am mai tinut legatura. Dar nu stiu ce ma apuca de curand ca ma tot ia un dor teribil de ea. Ieri seara îmi venea sa urlu, era 2 noapte si nu puteam sa adorm. Am reusit sa mai vorbesc cu ea si mai acum cateva ore, simt ca inca ma mai iubește si m-am tot rugat de ea sa ne împăcam. Ea a suferit foarte mult cat timp nu am vorbit, se duce la psiholog. Si inca ceva, are tatuaj cu nemele meu, asta fiind o dovada clara ca m-a iubit enorm, si eu am tot amanat să-mi fac pentru ca la admitere la politie voi fi picat daca am tatuaj asa ca i-am promis ca îmi voi face dupa admitere. Deci asa, am vorbit cu ea si spune ca un baiat cu care vorbeste acum, dar nu e împreună cu el inca, doar vorbește se comporta foarte frumos cu ea si cand am auzit ca cineva e posibil sa fie cu ea iar îmi venea sa urlu de gelozie si dor de ea. Eu acum o sa fac tot posibilul sa ne impacam ca mi-e tare dor de ea. Voi ce spuneti, sa trag si sa fac tot posibilul sa ma impac cu ea sau sa ma concentrez in pe invatatura si sa reușesc sa fiu admis. Va rog să-mi dați o parere.

Răspuns Câştigător
| S8N a răspuns:

Ți-ai dat singur răspunsul care îl cauți. Ai spus și tu, nu vă veți înțelege niciodată.
Dorul tău este compus doar de niște hormoni numiți oxytocin care încă te trag la ea. Totul va trece cu timpul.

Ca să uiți de ea, primul pas este să accepți că nu mai există speranța ca voi doi să fiți împreună. Zero. Dusă.
O blochezi peste tot. O ignori. Dacă te hărțuiește faci ordonanță de reținere. Orice ca să scapi de ea. Când vede că nu muști momeala, va începe să te vâneze cu minciuni și promisiuni false. Nu te lăsa păcălit, nimic nu va fi mai bine. Nu se va schimba. Sunt doar minciuni ca să ajungă la tine.

Trebuie să înțelegi că suferința ta nu este cauzată de fata specifică. Întreabă-te, ai mai avea problema ta dacă ai avea o fată sexy care ți-ar suge-o acum? Răspunsul este nu. Tu cauți o femeie, dar nu neapărat femeia aia. Mergi după ea doar pentru că în capul tău este cea mai bună/singura opțiune a ta, un lucru fals. Vei găsi una mai bună în scurt timp. Nu-ți lăsa emoțiile să te distrugă.
Fetele trag după succes și emoții pozitive. Emoțiile sunt la fel de contagioase ca bolile. Dacă stai cu o persoană ca fosta ta, vei deveni trist, deprimat, fără chef de viață. Tatuajul ei cu numele tău nu semnifică iubire, ci impuls. Are probleme mintale care nu pot fi rezolvate. Dacă nu fugi de ea, le vei avea și tu.

O să treci peste durerea ta emoțională. Timpul vindecă toate rănile. Acum ce este important este să stai puternic și să nu te întorci înapoi la diavol, pentru că ea te va distruge.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine politai cu carpati ruginit care abia trage 1 glont bagat la uniforma. O sa fie alte ocazii nu tanji dupa asta. Poate te minte cu psihologia inversa

| Adry05 a răspuns:

Fata asta a văzut că te prostește cu despărțirea și exact asta ți-a și făcut, eu nu înțeleg cum poți avea așa mică stimă de sine să stai după nebuna asta, nu e deloc normal ce se întâmplă și să zici mersi că ai scăpat de ea, măcar mai apucă să recuperezi din ce ai pierdut, nu pierde și mai mult, una ca asta îți distruge viitoru

| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, nu cred ca te iubeste, fiindca face taman pe dos de cum ar face o fata care te-ar iubii cu adevarat.
cand iuebesti pe cineva nu te superi pe el de 3 ori pe saptamana, nu te comporti asa cum s-a comportat ea. Este evident ca te-a tinut de prost, daca deja si-a gasit pe altul si ti-a dat papucii ca o persoana josnica, taman cu 3 zile inainte de Craciun, fiindca nu a avut curaj sa-ti spuna pana acum.

Ai 18 ani, esti in prag de BAC, da-i pace asteia si pune mana serios pe invatat, ca ai timp de fete dupa ce termini cu BACUL!
Succes la BAC si la fete!

| Freya1 a răspuns:

La vârsta ta viitorul si cariera este mult mai importantă decât o relație din asta adolescentina.
Iubita ta e o copilă cu capul în nori ce nu stie ce sa faca cu viata ei si nici de ce vrea nu are habar. Daca tu chiar vrei sa faci ceva bine atunci tine-te de scoala si de carieră și fă-ți un viitor lasand la o parte capriciile unei copile.
Gândește-te că mai devreme sau mai tarziu vei gasi o fata după tine si cu capul pe umeri ce iti va aprecia eforturile si nu o mucoasa ce nu are in cap decat distractie si sa se certe.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca iti place sa fi sclavul unei femei, impaca-te. Daca nu, treci mai departe. Tnere, invata un lucru de la un adult cu experienta: dupa femeie si tren nu trebuie sa alergi: vin altele.
Sau tu esti un papa-lapte, incat te conduce ea. Dar ce conducere?! Isi bate joc pur si simplu de tine. Se sterge pe pantofi cu tine, sa nu zic ca in ata parte.

| S8N a răspuns:

Eseul tau nici nu merita citit. Ai problema care o au alti 5000 de tipi care nu au minimul de respect de sine.
Asculta clar: Dupa femeie si dupa autobuz nu trebuie sa fugi niciodata. Nu se vor intoarce dupa tine si in scurt timp va veni urmatorul (sau in cazul femeii, urmatoarea).

Femeia speciala, unica, unicornul care il cauti si crezi ca l-ai gasit nu exista. Nu va exista vreodata. Acelei fete nu ii mai pasa de tine, emotiile ei pentru tine sunt de mult duse si nu te respecta. Si nu e vina ei, te comporti ca un luzar.
Citeste ce ai citit inca o data. Imagineaza-ti ca un prieten de-al tau ar veni la tine cu asa un rahat emotional. Cel mai probabil i-ai da o palma si i-ai spune sa se trezeasca la realitate. Ce ai scris tu e iubire oarba. Nu are sens. Vorbesti cu emotiile, nu cu capul. Emotiile te controleaza pe tine, nu tu pe ele.

Sper ca stii engleza si ca iti place sa citesti. Ia-ti cartea "The Rational Male" de la Rollo Tomassi, si citeste-o in detaliu. O gasesti gratis ca PDF pe internet. Pot sa iti dau si eu link in mesaje daca vrei.
Tu nu intelegi realitatea, lucrurile care se intampla pe langa tine. O carte ca aia te va ajuta enorm in a realiza cum functioneaza relatiile intre barbat si femeie.

Referind intrebarea ta finala, "Pe ce ar trebui sa ma focusez?", singurul raspuns logic este pe cariera ta. Pe fata aia trebuie sa o uiti. Vei avea alta, mult mai frumoasa si mai respectoasa in cateva luni. Termina-ti academia si fa-ti un venit stabil, iti va deschide multe usi.

Daca ai alte intrebari sau ai nevoie de clarificatii, raspunde la mesaj si iti voi da un raspuns in scurt timp. Sau da-mi un mesaj, cum vrei.

| anonim112help explică (pentru S8N):

Salut, si mulțumesc pentru implicare! Deci, de 3 seri nu mai am somn si chiar nu stiu ce sa fac. Eu sunt sigur ca m-a iubit mult pentru ca și-a facut tatuaj cu nemele meu. Si sunt sigur ca inca mai ma iubește, doar ca ea a suferit mult timp cand noi nu am mai vorbit asa ca parintii ei au dat-o la un psiholog. Si eu sufar enorm, nici nu mai pot sa adorm de dorul ei chiar daca stiu ca daca ne vom împaca iar va reveni la certurile ei si nu ne vom intelege. Te rog, spune-mi ce ar trebui sa fac, oare sa mai trag de ea sa ne împăcam?

| S8N a răspuns (pentru anonim112help):

Ți-ai dat singur răspunsul care îl cauți. Ai spus și tu, nu vă veți înțelege niciodată.
Dorul tău este compus doar de niște hormoni numiți oxytocin care încă te trag la ea. Totul va trece cu timpul.

Ca să uiți de ea, primul pas este să accepți că nu mai există speranța ca voi doi să fiți împreună. Zero. Dusă.
O blochezi peste tot. O ignori. Dacă te hărțuiește faci ordonanță de reținere. Orice ca să scapi de ea. Când vede că nu muști momeala, va începe să te vâneze cu minciuni și promisiuni false. Nu te lăsa păcălit, nimic nu va fi mai bine. Nu se va schimba. Sunt doar minciuni ca să ajungă la tine.

Trebuie să înțelegi că suferința ta nu este cauzată de fata specifică. Întreabă-te, ai mai avea problema ta dacă ai avea o fată sexy care ți-ar suge-o acum? Răspunsul este nu. Tu cauți o femeie, dar nu neapărat femeia aia. Mergi după ea doar pentru că în capul tău este cea mai bună/singura opțiune a ta, un lucru fals. Vei găsi una mai bună în scurt timp. Nu-ți lăsa emoțiile să te distrugă.
Fetele trag după succes și emoții pozitive. Emoțiile sunt la fel de contagioase ca bolile. Dacă stai cu o persoană ca fosta ta, vei deveni trist, deprimat, fără chef de viață. Tatuajul ei cu numele tău nu semnifică iubire, ci impuls. Are probleme mintale care nu pot fi rezolvate. Dacă nu fugi de ea, le vei avea și tu.

O să treci peste durerea ta emoțională. Timpul vindecă toate rănile. Acum ce este important este să stai puternic și să nu te întorci înapoi la diavol, pentru că ea te va distruge.

| OnofreiDelia a răspuns:

Hello.au trecut 2 ani de cand ai scris,nu stiu daca te mai ajuta dar parerea mea e in felul urmator. Fata aceea nu te a iubit deloc,imi pare rau sa iti spun asta,iar faza ca si a facut tatuajul era doar o metoda sa iti arate ca,,te iubeste,, ca sa stai cu ea.Ea statea cu tine doar pentru atentia pe care i o acordai,deoarece si tu ai spus,cand nu ii dadeai atentie sau cand te axai pe tine,o durea undeva si se despartea de tine, dar doar ca sa vada ca tu te intorci inapoi la ea! Te avea la degetul mic.Tu chiar o iubeai,dar din cate observ aveai o stima scazuta de sine,nu trebuie sa te invinovatesti deoarece noi in viata invatam din greseli.Ea trebuia mereu sa aiba o sursa de atentie,cand chiar iubesti o persoana ii arati, te lasa si sa ai timp pentru tine, sa iesi cu familia/prietenii, sa inveti, ea era doar obsedata de atentia ta.Deci faptul ca si a facut un **** de tatuaj cu numele tau nu inseamna nimic! Sper ca acum esti bine si ca e bine la facultate, daca nu te superi, ai reusit sa treci peste? Ti ai gasit pe cineva mai mental stable?