| AliceJohnson a întrebat:

Deci...am ceva pe suflet, si as vrea sa va destainui voua, pentru ca mi-e mai usor. Am 13 ani ( ca sa nu ma intrebati dupa). In timpul scolii colegele mele ma tot stresau cu povestile lor, cred eu, imaginare. Una dintre ele imi zicea ca are un iubit secret cu 3 ani mai are si ca in fiecare seara se intalnesc la ea la bloc si isi petrec seara impreuna. Cum, nu stiu. Ea mi-a zis ca nu au facut nimic, ca doar a incercat sa-i dea jos bluza si ca o mangaia, dar ea n-a acceptat. Problema mea numarul 1 este ca nu o cred. I-am zis asta. I-am spus exact faptul ca imi este cea mai buna prietena dar nu o cred ca n-a facut nimic cu ala, si ca nu pot fi prietena cu cineva ca ea, fara suparare. Ea s-a enervat si mi-a spus ca m-a crezut altfel si daca pot, sa le spun si parintilor mei despre asta. Nu mai vorbeste cu mine nici acum, in vacanta. M-a sters de la prieteni pe facebook, nu-mi raspunde la telefon. Vreau s-o impac. Dar pur si simplu imi e ciudat de acum incolo sa vorbesc cu ea, sa stau cu ea, nu mai e la fel ca inainte. Deja o vad ca pe o persoana matura, si eu ma simt inferioara. Tocmai asta este a 2-a mea mare problema. Ma simt oarecum presata de faptul ca eu nu am avut astfel de experiente pana acum, inferioara, bleaga, fara viata, si parca simt si eu nevoia sa ma "mandresc" cu ceva nou. Ele au sute de likeuri pe facebook la un **** de poza facut ain baie, iar eu abi strang cateva la o poza care chiar merita. Nu ca m-as da eu in vant dupa like-uri, dar ma simt lasat in urma, neapreciata, iar parintii mei ma tachineaza intruna cu " Colegele tale umbla deja cu baieti si tu te joci cu copiii mici? " sau " Aaa, las-o, nu vezi ca are corp de domnisoara si minte de copil". Ma dor chestiile astea, mai ales ca sunt spuse de familie si prieteni. Ce-mi sugerati sa fac? Sa fiu si eu macar o data in centrul atentiei, populare precum colegele mele? Si cum s-o impac pe prietena mea?

9 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Uneori popularitatea nu ceva bun..sau cel putin in situatia ta a fi cunoscuta prin a face lucrurile pe care le fac prietenele tale, nu cred ca e ceea ce ti se potriveste..Stii cum e, nu intotdeauna ceea ce vrem e ceea ce avem nevoie.
Parintii tai probabil vorbesc astfel din cauza diferentei dintre generatii (si pe vremea lor existau fete care aveau iubiti de la 13 ani si lucrul acesta era considerat normal). Cu toate astea nu lasa cuvintele lor sa te afecteze. Gandeste-te la fetele din ziua de azi, au relatii de la 12-13 ani si nu e ok pentru ca se maturizeaza mult prea rapid iar la varsta asta nu pot simti iubirea(pentru ca sunt prea,, copii" pentru a simti complexitatea sentimentului) ci mai degraba un atasament fata de un anumit baiat. Iar in cazurile rele stii si tu, isi incep viata sexuala de la 12-13 ani iar pana la 18 vor ajunge sa aiba x nr de parteneri si cel mai rau vor ajunge sa faca avorturi.
Nu ar trebui sa te simti cu nimic inferioara acestor persoane.
Atunci cand parintii tai iti spun acele lucruri, inainte sa te intristezi gandeste-te putin, oare au dreptate? Chiar merita sa lasi afirmatiile astea sa te supere?
Referitor la facebook, nu ai like-uri? Si ce e cu asta? E o necesitate sa ai un nr de like-uri? Eu nu prea cred.
Prietenei tale ii poti trimite mesaje sau te poti duce la ea acasa. Poate nu doar faptul ca v-ati certat a produs distantarea asta. Uneori dezvoltarea, evolutia ( cresterea..ca sa intelegi la ce ma refer) inseamna distantare. Voi sunteti la varsta la care totul se schimba, pana si relatiile cu prietenii, parintii, etc.
Incearca totusi sa ii trimiti mesaje cu ceea ce ai de spus pentru ca e important ca ea sa stie.

| LaraClarice a răspuns:

Funda?

| kzd a răspuns:

Totul vine cu timpul, daca prietena ta nu mai vrea sa vorbeasca cu tine numai pentru ca nu crezi in prietenul ei imaginar este doar treaba ei, daca vrei sa faci like pe fb la poze baga in lista ta sute de persoane( chiar daca mi se pare o prostie- eu am in lista 80 de persoane si 20 de like-uri la poza de profil si e ok asa). Nu trebuie sa te combini acum sau sa te dezbraci prin scari de blocuri in clasa a7-a... Eu m-am combinat abia la 15-16 ani laughing0 oho, lasa ca astea sunt niste prostii trecatoare sunt misto numai pana le incerci, dupa nu e mare lucru.

| RoxanaGhost a răspuns:

1.Faza cu likeurile : Depinde şi poziţiarolling on the floor
2.Lauda de sine nu miroase a bine, şi eu mă mai lăudam dar s-o sfârşit rău şi dacă vrei să o împaci pe prietena ta spune-i că ai spus lucrurile astea la supărarewinking

| Constantin112 a răspuns:

Uite e prea mult sa iti scriu aici da add la costy_constantynnn96 sa te ajut eu cu asta. ( Daca vrei doar )

| cllaudDia a răspuns:

Experientele astea vin pe parcurs.Esti mult prea mica pentru asa ceva,iar asta nu este o chestie de mandrie, cum nu sunt nici like. urile.
Si fi sigura ca atunci cand parintii tai afirma acele lucruri, nu se refera ca tu nu umblii cu baieti, probabil se refera ca poate nu intelegi anumite lucruri spuse de ei sau pe care ti le cer.
Iar cu prietena ta incearca sa dai cumva de ea sau du-te la ea acasa si purtati o discutie despre ce te-a deranjat.
Sfatul meu este sa stai linistita si sa te bucuri de aceasta perioada pentru ca nu se mai intoarce niciodata, in schimb acele lucruri ai toata viata inainte sa le faci.

| HELLBOY32 a răspuns:

In primul' rand nu trebuia sa-i spui asta prietenei tale, daca esti prietena ei trebuie sa-i fi alaturi in orice face, nici ce spun parinti tai despre tine nu este frumos(fara suparare), ar trebui sa se mandreasca ca au o fata cuminte, nu sa te faca sa umbli cu baieti, si stai linistita ca o sa ai destul timp pentru baieti, acum ar trebui sa te axezi mai mult pe scoala, tine de viitorul tau, si totusi de ce nu o crezi pe prietena ta?, poate chiar nu o facut nimic cu baiatu' ala, in plus 13 ani este o varsta destul de mica pentru a incepe viata sexuala, bafta happy!

| alexuta13pe a răspuns:

Mda,am trecut si eu prin ke treci u, daca vr sa vb p mes, da-mi id tau poate te pot ajuta eu sa o impaci p prietena ta, da-mi mesaj privat cu id tau ok >big grin

| EdiNetz a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa te interese like-urile tu ai cont doar sa vorbesti cu cei din familie care nu sunt lanaga tine si iti spun eu ca daca tu ai pune poze cu tine pe jumatate dezbracata ai primi la fel de multe like-uri sau daca ele ar face poze ca tine tot ca tine o sa aiba like-uri. oamenii dau like la pozele cu fete dezbraacate pentru ca ei cred ca sunt un fel de parasute/ curve.
Si in al 2-lea rand mai ai timp de iubiti esti inca mica. ea daca are iubit cu 3 ani mai mare e treaba ei cine stie cum o sa ajunga peste 1 an dupa ce s-o da la viata adica dupa ce o sa faca ceva cu iubitul.
Sfatul meu este sa nu ii asculti pe altii ci doar constiinta ta happy