| AnnaMaria95 a întrebat:

Deci lamuriti.ma si pe mine. Anticonceptionalele se iau inainte sau dupa actul sexual?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se iau in fiecare zi, incepand din prima, a doua sau a cincea zi de menstruatie, dupa cum recomanda ginecologul. Isi fac efectul dupa 5, 7 sau 14 zile de administrare, iar tratamentul, o data inceput, trebuie continuat macar 6 luni.

| AnnaMaria95 explică (pentru Brigaela):

SI daca nu le.am luat in timpul menstruatiei e posibila o intarziere hormonala? Mi.a intarziat 6 zile

| alecsalecs a răspuns (pentru Brigaela):

Nu Vreau sa intru in conflict cu tine dar nu este mai bine oare sa i recomanzi sa apele la dr.Ginecolog? si el ii va spune cel mai bine cum este cu anticonceptionalele?

| motherfucker a răspuns (pentru Brigaela):

Ai raspuns de te-ai rupt si tu Brigaela. A intrebat daca se iau inainte sau dupa. Se iau inainte.

| Brigaela a răspuns (pentru motherfucker):

Nu, nu se iau inainte. Se iau si inainte si dupa, permanent. Cred ca ori n-ai citit raspunsul meu, ori nu ai reusit sa intelegi. Pacat e ca iti dai cu parerea fara sa pricepi, ceea ce devine hilar.

| Brigaela a răspuns (pentru alecsalecs):

Asa cum am scris si ai citit, am zis ca se iau dupa cum le prescrie ginecologul. Nu inteleg de ce iti bati joc si faci glume din astea stupide, gen trebuia sa scrii ceeea ce ai scris deja. Era o intrebare serioasa, am dat un raspuns serios si apoi ai aparut tu sa faci trolling si sa zici: de ce i-ai recomandat sa le ia cum spune ginecologul, nu mai bine ii spuneai sa le ia cum zice ginecologul? Glume proaste de copii fara minte.

| Brigaela a răspuns (pentru AnnaMaria95):

Este imposibil sa le iei altfel decat in timpul menstruatiei, ginecologul nu ti-atr permite. Greselile de genul asta sunt extrem de grave si pot declansa dereglari hormonale majore, cu urmari definitive. In plus, daca nu le iei asa cum am scris, nu au efect contraceptiv, ci doar modulator hormonal, asa ca daca cumva ai luat altfel decat exact cum ti-au fost prescrise, probabil esti insarcinata.

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Brigaela):

dar de ce trebui sa o speri? nu va inteleg fratilor mai bine ii spui mergi la medic ca ea va intelege. dar nu voi trebuie sa spuneti ce e mai rau nu poate avea nici o urmare faptul ca nu le ia din prima zi de ciclu... si isi fac efectul oricand. doamne ma mira atata tampenie. fata asta dupa ce tia citit comentariul asta a luat-o tremuratu si si nu cred ca isi mai revine vreodata...

| Brigaela a răspuns (pentru fgsxbfhg):

Facem pariu ca nici macar nu a ajuns la ginecolog in astea 24 de ore de cand am citit comentariul? Adica nu s-a ingrijorat macar, desi e intr-o situatie grava.

| justitiarul a răspuns (pentru fgsxbfhg):

Brigaela e medic! Cred ca singurul medic pe acest site care incearca sa educe toate tutele care habar nu au de functionarea propriului aparat genital, dar isi incep viata sexuala la 12 ani.
Nu conteaza "tremuratul"ei ci conteaza ce spune aceasta femeie care are 6 ani de facultate in spate.Si anume:luate dupa capul unora fara minte nici cat o ceapa degerata, anticonceptionalele pot face mult rau.Iar asta ar trebui sa intelegi si tu!
Cat despre "ii spui mergi la medic si ea va intelege"chiar m-ai facut sa rad.Pe cele care pun intrebari disperate pe aici nu le-a vazut ginecologul si nici n-o sa le vada in urmatorii ani.Sunt prea inapoiate ca sa inteleaga ca sanatatea e pe primul loc, iar aceasta sanatate ti-o poti mentine doar prin controale medicale regulate.

Răspuns utilizator avertizat
| NuConteza a răspuns:

De cat sa iei tu pastile mai bine sa foloseasca el prezervativul, si pastila de a doua zi e foarte scumpa 60 80 de lei

| madalinutzzatha a răspuns:

Nu le ia bunica si le ia dimineata ....frate tu nu ai auzit niciodata de anticoncepionale e logic nu, ca acestea sa se ia inaintelaughing