| Popescu_Roxana_1990 a întrebat:

Lămuriti.ma si pe mine cu ceva ca sunt in dubii happy se poate ramane insarcinata fara contact sexual sau inseminare? Pt a ramane gravida trebuie sa ajungă o anumită cantitate de sperma, nu?

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

NU,nu se poate ramane insarcinata,fara a avea un act sexual,sau prin inseminare.
Dar, pentru a putea ramane insarcinata, ar trebui ca sa fii in perioada de ovulatie, adica pe la mijlocul ciclului menstrual, adica o perioada de 5-6 zile, deoarece ovulul traieste 1-2 zile, iar spermatozoizii din sperama barbatului, 4-5 zile.
Nu trebuie o CANTITATE anume de sperma, ci spermatozoizii sa fie cat mai multi viabili.
Daca mai ai ceva intrebari, iti stau la dispozitie, cu ceea ce stiu si eu.Mai bine sa intrebi acum, decat mai tarziu, sa te intrebi "oare cum am ramas insarcinata?"!

| Ritsuko a răspuns:

Da,nu se poate fara contact sexual sau inseminare.Depinde si de anumite perioade nu numai de practica.

| LaraLee a răspuns:

Macar o picatura si poate ramane gravida. Fara sperma nu se fecundeaza oul

| salutare123 a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata e de ajuns si un mic strop de sperma.
Insa nu ai cum sa ramai insarcinata fara conract sexual sau inseminare.