| maxQ a întrebat:

Deci o perosana care are fimoza... poate sa intretina raporturi sexuale? Exista riscuri? Si am auzit ca daca ai fimoza nu poti sa iti decalotezi capul penisului nici cand acesta este "mort"! Am un prieten care intampina greutati la decalotarea penisul cand este in erectie...Nu a incercat sa si-l decaloteze in stare erecta...pentru ca intampina o oarecare durere... Dar cand penisul nu era in stare erecta putea sa si-i decaloteze...

Am pus intrebarea asta pentru ca lui ii era rusine

Răspuns Câştigător
| sylver69 a răspuns:

Fimoza dispare in mod natural spontan, prin masturbare sau contact sexual, la fel cum si in cazul fetelor are loc penetrarea himenului, adica spontan, prin masturbare sau contact sexual. Nu exista o varsta prestabilita cand acest lucru trebuie sa se intample. Nu cauzeaza nici o problema de sanatate. Acumularea de smegma sub preput va contribui la protectia impotriva infectiilor si hidratarea glandului, pentru placere erotica maxima

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista un mare risc care se numeste parafimoza: se produce decalotarea si nu se mai poate face recalotarea. Capul penisului ramane strans in inelul preputial si va fi sugrumat de acesta. E nevoie de interventie chirurgicala de urgenta, daca nu capul penisului se necrozeaza si e necesara amputarea acestuia.
Nu e adevarat ca fimoza se vindeca de la sine. Doar cea foarte larga si aparuta la copii mici. Prietenul tau sa se duca la urolog fiindca o fimoza netratata duce la infectii urinare repetate si posibila afectare a prostatei.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu e o rusine trebuie sa mearga la medic si sa rez pb ca sa fie barbat desi asta trebuia facuta de mult adica de mic mama lui trebuia sa i faca la baie decalotare dar acum cel mai bine e la medic ca sa nu fie nevoie sa sufere la acutl sexual succes

| maxQ explică:

Deci ar putea sa isi rupa frunul (ata) in timpul masturbarii fara sa se itnample nimic rau? Adica sa se intample ceva cu penisul lui?

| pepe a răspuns:

Fimoza poate dispărea natural prin masturbare sau prin contact sexual(aşa cum la unele femei se manifestă himenul elastic care necesită mai multe acte sexuale până să fie rupt definitiv).