| anonim_4396 a întrebat:

Pentru tratarea fimozei, in afara de circumcizie, mai exista vreo alta modalitate de tratare care sa nu includa interventia chirurgicala? Indiferent de cat ar dura acest tratament.
Penisul meu nu se poate decalota deloc in erectie. In stare flasca nu am reusit sa il decalotez deoarece e un oarecare disconfort si am ca un fel de "frica" cand fac asta.
Am incercat sa il decalotez de mai multe ori, iar o data mi-am luat inima in dinti si am incercat sa vad singur care e problema. Asa cum se spunea si in alte intrebari pe TPU, este vorba de un inel fibros care nu lasa sa decaloteze. Cand am incercat sa fac asta, am avut pentru o fractiune de secunda ca un fel de durere, ca si cand te-ar pitigaia cineva, cumva intepator, durerea venind exact din acea "pielita" din varf care, fiind prea stramta, nu permite decalotarea.
Poate puteti sa imi spuneti din experienta voastra, cei care ati incercat si alte metode, in afara de circumcizie (daca exista)?
In caz de nu exista alte metode, circumcizia este dureroasa? Sau cel putin, cum e facuta? Si la intrebarea asta, tot asa, cei care aveti experienta cu asta.
PS: Am vazut ca sunt multi care spun ca aceasta fimoza le-au facut un oarecare disconfort si nu au putut sta fara sa mai faca ceva. Eu nu am treaba cu ea (am 18 ani). Gen, imi traiesc viata super bine. Dar stiu ca la un moment dat voi avea si o prietena si o sa fie mai nasol daca o sa mai stau asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Operatia de fimoza nu inseamna circumcizie.
Sunt doua chestii complet diferite.

| DieterBortscher a răspuns (pentru Panamax):

Pai atunci, ce se poate face?

| Panamax a răspuns (pentru DieterBortscher):

Operatie chirurgicala care consta in largirea spatiului necesar decalotarii. Dureaza 30 minute cu anestezie totala si pleci in aceeasi zi de la spital.

| DieterBortscher a răspuns (pentru Panamax):

Eu am cautat acum pe google sa vad ce mai gasesc, si am observat ca sunt multi care au incercat ceva creme si unguente (Dermovate, Betaderm, etc.) Functioneaza? Gen, nu mi-ar pasa daca ar dura 1-2 luni, cum spun ei.

| Panamax a răspuns (pentru DieterBortscher):

Trebuie sa te vada un medic specialist.

| jj7700 a răspuns:

In primul rand, fara un consult de specilaitate nu o sa iti poata nimeni da un raspuns precis. Sunt tipuri si graduri de fimoza pentru care interventia chirurgicala (circumcizie) se impune, pentru ca altfel te chinui degeaba si mai mult rau iti faci.
Daca nu poti decalota deloc, trebuie tratata cat de repede poti, pentru ca la 18 ani ar trebui sa poti decalota complet penisul, plus ca esti intr-o in perioada in care nu stii cand apare viitoarea prietena/relatie sexuala si nu vrei sa stai cu stresul ca nu vei putea perfoma.
Daca e cu inel fibros, cum spui tu, pielea e deja cicatrizata si Dermovate nu te va ajuta - zic din proprie experienta, am avut si eu frenul (ata) cicatrizat si dupa un an de Dermovate nu am rezolvat nimic. Puteam decalota, dar ma jena si era prea stramt in erectie. Daca e tot inelul preputian, nu doar ata, cu atat mai mult ma indoiesc ca te va rezolva Dermovate sau alte creme. Eu pana la urma am facut circumcizie si nu regret nimic, doar faptul ca m-am chinuit cu creme atat timp in loc sa ma operez direct.
Operaria nu doare aproape deloc, doar te inteapa putin ca o intepatura de tantar cand iti face anestezie si dupa trebuie sa te abtii 4 saptamani de la activitati sexuale pana se vindeca si esti ca nou. Iti va fi extirpat preputul cu zona cicatrizata (inelul fribos) astfel incat penisul tau va avea un aspect permanent decalotat (belit), dar ca beneficii elimini riscul de orice alte probleme de genul pe viitor, pensiul tau va avea un aspect mai placut in opinia multora, va fi mai igienic (fara smegma, mirosuri sau mancarimi chiar si dupa o zi lunga de vara) si din experienta personala mai mult control in timpul sexului.
Inteleg stresul asociat cu interventiile chirurgicale, asa ca iti sugerez un consult sa vezi cat de necesara sau nu e operatia, dar daca va trebui totusi sa te operezi, stai linistit ca nu e un capat de tara, dimpotriva.

| SpikLo a răspuns (pentru jj7700):

Salut. Eu am fost la medic si mi-a sugerat sa ma operez si iti spun sincer ca sunt foarte speriat. Nu de operatia in since ci de perioada de recuperare... deoarece am inteles ca ai dureri foarte mari si glandul este asa sensibil...te jeneaza si cand porti lenjerie. Poti sa imi spui cum a fost la tine perioada de recuperare?

| jj7700 a răspuns (pentru SpikLo):

Salut, sunt foarte multe mituri legate de circumcizie la noi si sincer cred ca e mai mult din cauza ca e un tabu cultural. Eu m-am operat cand stateam in UK si acolo treaba e vazuta ca un lucru relativ normal sau oricum, mult mai normal ca la noi.

Operatia in sine, cat si recuperarea, sunt banale. La operatie te anesteziaza local si nu simti nimic.

La recuperare, in cazul meu, in afara de usor discomfort prima saptamana, ocazional la erectii nocturne (mici intepaturi, trec in 5 secunde), nu m-a durut absolut nimic. Atat doar ca trebuie sa ai grija primele 10-15 zile sa nu faci sport, ca sa lasi operatia sa se vindece. In rest, poti merge pe jos, urca scari foarte lejer - eu m-am operat sambata si luni am fost inapoi la munca.
Legat de sensibilitate si frecare cu lenjeria intima, nu a fost cazul, adica nu m-a jenat nimic. Ce-i drept, n-am avut probleme cu decalotarea, doar fren (ata) scurt si cicatrizat, asa ca glandul meu era obisnuit deja cu atingeri directe. In cazul tau s-ar putea sa te jeneze un pic 2-3 saptamani pana se acomodeaza cu starea de "decalotare" permanenta. Se recomanda oricum sa porti lenjerie mai stransa pe corp (nu boxeri largi) sa iti tina penisul relativ fix si sa nu se frece de lenjerie cat se vindeca, asa ca oricum nu vei avea cine stie ce probleme de frecare. Iar pe viitor, te vei obisnui treptat treptat cu atingeri mai directe, asa ca nu mi-as face griji. In maxim o luna esti ca nou.