| anonim_4396 a întrebat:

Deci pe data de 14 luna asta am avut contact neprotejat cu ejaculare înauntru dupa care am luat o pastila de a doua zi, mie îmi venise stopul pe 31 iulie si m-a ținut 6 zile, acum a venit pe 21 spre mirarea mea,am avut simptome specifice stopului dureri de burta,de spate tot
A început să curgă normal și eram afara în momentul respectiv când am ajuns acasa era o pata generoasa pe chiloti,am făcut duș si am pus un tampon de zi, asta fiind seara la ora 20.
Astăzi m-am trezit pe la 1 si mi-am făcut duș la 2 și am pus alt tampon tot de zi, l-am ținut pâna la ora 7 seara si dupa am pus altul de noapte, iar pâna acum la ora 00 au curs doar câteva picături, dar am băgat un deget înauntru si este sânge înca acolo.Am luat ieri o pastila fasconal pentru dureri si azi una adagin sau ceva de genul.
De obicei curgea mai mult de asta m-am cam panicat,nu cred ca ar fi posibil sa fi ramas gravida pentru ca în luna iunie,iubitul meu si-a dat drumul în mine de o gramada de ori, fără a lua pastila de a doua zi și mi-a venit stopul nu am rămas nu nimic și si-a dat drumul timp de 3 saptamani cam asa dar nu pe fiecare zi.
Acum și-a dat drumul doar pe 14 atat de atunci nu am mai făcut de loc.
Vreau sa stiu daca e vreun motiv de îngrijorare, țin să mentionez ca mereu am avut menstruatia neregulată.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce experimentezi acum este efectul advers al pastilei de a doua zi, care va face ravagii in sistemul tau hormonal pe urmatoarele 6-12 luni, cand nici un ciclu nu mai vine normal, nemaiputand sa fie calculat sau estimat nici ciclul si nici ovulatai sau perioada fertila.

Deoarece o asemenea bomba hormonala se poate lua doar 1 singura data in viata femeii, de azi inainte sexul se poate face numai cu prezervativ, ca sistem de protectie!

| Floridori a răspuns:

Unul dintre cel mai des intalnite efecte adverse ale pastilei de a doua zi, este o sangerare anormala ce apare dupa 5-10 zile de la administrare.

Aceasta sangerare NU este menstruatie, nu confirma si nici nu infirma eficacitatea pilulei, fiind doar un efect advers si nimic mai mult.

Fa un test de sarcina trecute 21 de zile de la contact.
Totusi, nu inteleg de ce faceti sex neprotejat cu ejaculare in interior daca vreti sa evitati o sarcina?! Da, fiecare face ce vrea si cum vrea, dar sex cu ejaculare in interior faci atunci cand vrei o sarcina, nu cand o eviti...

Multa sanatate!

| ionur a răspuns:

Pastila de a doua zis...

| anonim_4396 explică (pentru ionur):

Bună,ce este cu ea?