| mihai3dx23432 a întrebat:

Salut!
Am avut un act sexual cu prietena mea și a alunecat prezervativul dar nu a rămas înăuntru foarte puțin capul și restul a rămas în afara vaginului a luat pastila de a doua zi nu avut nici un simptom doar o mică durere de cap și la o săptămână după ce a luat pastila a avut niște dureri de abdomen grețuri etc e posibil să rămână însărcinată sunt puțin stresat din cauza asta pentru ca mai are încă o săptămână până vine stopul a rămas însărcinată se poate chiar nu știu.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu este insarcinata, si cel mai probabil daca a ramas inauntru doar capul prezervativului nu a avut ce sa se scurga inauntru, poti sta linistit.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu o saptamana inaintea ciclulului, fata nu mai era in perioada fertila, deci exclus sa ramana insarcinata.

In orice caz, pastila de a doua zi a fost luata fara nici o logica, fiindca nu exista risc de sarcina iar acum, deoarece a luat-o, va avea efecte secundare serioase si dereglari masive de ciclu si ovulatie, pe o perioada de 6-12 luni.

In ce priveste motivul alunecarii prezervativului dupa penis, este foarte clar ca a folosit un prezervativ foarte mare, pentru cuculetul pe care-l ai, de aceea a cazut prezervativul.

Fii constient de acest lucru si cumpara masuri mult mai mici de prezervative, ca sa nu mai cada sau sa se rasuceasca si pocneasca prezervativul, in timpul sexului.

Prezervativele se aleg dupa grosimea penisului, trebuind sa intre foarte greu pe penisul erect, fara sa faca cute sau pliuri, stand perfect lipit de penis, precum pielita de la salam, pe salam.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu cred ca poate fi vorba de nicio sarcina.Cand a luat pastila de a doua zi? Conteaza si asta, asa ca cititi mai jos, pentru cultura voastra generala, in caz ca nu v-ati informat deja, inclusiv despre efectele secundare, adica intarzierea menstruatiei etc.:

,, Cât de eficientă este pastila de a doua zi
Eficiența pastilei de a doua zi diferă în funcție de momentul în care a fost administrată. Se recomandă folosirea ei în termen de până la 12 ore, iar efectul său este de până la trei zile după contactul sexual neprotejat.

De asemenea, amânarea administrării pilulei de a doua zi scade eficacitatea ei de la 95% (cât are în primele 24 de ore de la contactul sexual) la 58% (procentajul eficienței dacă pastila a fost luată între 48 și 72 de ore de la contactul sexual).

În schimb, pilula de a doua zi nu va avea niciun efect dacă pacienta a rămas însărcinată, rolul ei fiind doar de prevenție. '' - https://enayatimedicalcity.ro/blog/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

https://www.medlife.ro/......de-urgenta