| anonim_4396 a întrebat:

Deci, sa va explic.Sunt cu un baiat de 4 ani si jumatate, dar acum, dupa tot acest timp, s-a racit.Ma ia la misto, rade de mine atunci cand sufar caci ma jigneste, si de fiecare data cand ii spun ca s-a racit si toate astea, se enerveaza si spune ca e vina mea.Ba chiar m'a si lovit! Nu stiu ce sa fac, il iubesc, si nu vreau sa renunt la el... Dar totusi nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca el e de vina, si ca eu as face orice numai ca sa fiu cu el sad

Va rog, ajutati-ma! sad Fundita.

21 răspunsuri:
| valy a răspuns:

...Situatia sta nasol rau de tot. ori tu ai gresit cu ceva si nu ti-ai dat seama la timp, ori s-a plictisit de relatie. ori si-a gasit pe alta.treaba este ca daca numai tu il iubesti, si nu vrei sa il pierzi si pe el il doare undeva e nasol.asfel de comportamente nu sunt normale.mai ales ca a ajuns sa te jigneasca si sa dea in tine e grav.treaba sta ca el sa obisnuit sa te ia pe tine de... fara suparare, dar nici o fata, femeie care se respecta nu accepta sa fie lovita indiferent de cantitatea de iubire, eu as spune sa mergi mai departe sa renunti la el, deoarece daca nu isi schimba comportamentul nu se stie unde o sa se ajunga.pare rau dar alta solutie nu am

| unnimeni a răspuns:

Sincer, fara suparare, dar nu stiu ce ai in cap. Il iubesti prea mult si esti subiectiva, nu vezi ceea ce vede toata lumea.
Te jigneste, te ia la misto, ba chiar te-a lovit, tu ai face asa cu persoana iubita? nu cred, concluzia: nu te mai iubeste!
Iubirea e oarba si nu te lasa sa vezi ceea ce e evident, sper ca ti-am deschis ochii...

| Gabitza a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti putin inainte sa spui ca il iubesti! Pentru ca... nu sunt de parere ca trebuie sa accepti sa dea in tine! Faptul ca te ia la misto mi se pare mie ca e inca o dovada ca nu e persoana potrivita pentru tine! Te sfatuiesc sa ai mare grija cu ceea ce ii permiti, pentru ca Doamne Fereste, se poate ajunge si la alte chestii! Asa ca... daca vezi ca nu se poate vorbi cu el, arata. i si tu indiferenta si cam atat! Iti va fi greu la inceput, dar cu timpul vei vedea ce fel de persoana e si atunci te vei resemna mai repede si mai usor! happy

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Te-a lovit? Stiu ca uneori loviturile sunt si din suparare ca na te iubeste si tu ce ii faci. Dar nu are nici un drept asupra ta sa te loveasca. sad Cand il gasesti in toane mai bune, vorbeste cu el frumos, alinta-l, mangaie-l in tmp ce vorbesti cu el. Vorbeste-i calm! straight face Explica-i ca daca nu se potoleste si daca nu incearca impreuna cu tine sa reparati relatia, vei da la o parte cei 4 ani si jumatate si va veti desparti. Daca nu merge nici asa, iubirea trece(cred eu). Poate vei gasi ceva mai bun. Pe cineva care sa te pretuieasca si sa te iubeasca asa cum meriti. Vei suferi, dar nu mai mult decat daca ai ramane cu el si te va jigni si lovi in continuare.
Uneori pierdem pentru ceva mai bun. Drumurile cele mai grele duc spre cele mai frumoase locuri.
Incearca, fi tare! Ai grija de tine si nu te mai lasa lovita! sad Puup. :*sad

| LittleDreamer a răspuns:

Parerea mea este ca intr-o relatie trebuie sa existe respect, dar si comunicare.Ar trebui sa vorbesti cu el, caci numai asa puteti rezolva problema. Voi doi trebuie sa rezolvati problema nu restul lumii care de fapt nu stie ce s-a intamplat intre voi(prieteni, rude, etc.). Eu te-as sfatui sa discuti cu el sa ii spui ce te deranjeaza la compotamentul sau deoarece nu mi se pare normal sa rada de tine, sa te jigneasca si chiar sa te loveasca. Daca nu isi schimba comportamentul ar trebui sa renunti la el caci tu nu esti un obiect al lui de care sa isi bata joc, si nu merita.
Succes!:*

| Nic0L a răspuns:

Keamal la tine. si vb deskis zii sa taca cand tu vb. ii spui tot ce ai pe suflet si apoi il lasi sa vorbeasca. daca o sa faca misto inseamna ca nu prea ii mai pasa de sentimentele tale"lacrimile tale nu il mai impresioneaza cu nimic" e ceva comun

| gabitza144 a răspuns:

Poi parerea mea e ca nu e de bine odata ce tu ai observat ca relatia s-a racit si mai ales din cauza lui a si dat in tine atunci trebuie sa vorbesti cu el sa porti o discutie foarte serioasa si sa-i zici ca s-a racit relatia intre voi si sa-l faci sa inteleaga ca el e de vina si crede-ma ca nu merita sa mai fi cu un baiat ca el daca a inceput sa rada de tine sa te ia la misto si etc...intelegi sfatul meu pentru tine e sa vorbesti cu el foarte serios si sa-i zici ca daca o sa continue asa o sa va despartiti pentru ca nu are rost sa stai cu un baiat care dupa atata timp face ce face cu tine asta iti dovedeste ca ceva in relatia voastra nu mai merge bine si daca el nu vrea sa recunoasca ca e de vina si nu vrea sa incerce sa va intelegeti bine in continuare atunci te sfatuiesc sa ii dai papucii, te cred ca e greu dar decat sa suferi acum si sa te faca sa suferi pe parcurs mai bine despartete de el si gata pentru ca odata ce baiatu a ridicat mana la tine o s-o faca mereu si nu are rost deci sper ca te-am ajutat si crede-ma asa e cum iti zic eu vorbeste serios cu el ii spui ca tu nu ai vrut sa se ajunga la despartire pentru ac il iubesti dar daca el nu recunoaste cu ce e de vina mai bine lasa-l ai sa suferi o vreme dar dupa aia o sa-ti fie mai bine decat sa stai cu el sa te bata si etc. sper ca ti-am fost de folos astept funda:*tongue

| Gentiana a răspuns:

I-ai gresit cu ceva? Eu stiam ca daca cineva tine cu adevarat la tine, te iubeste, nu te bate si nici nu te jigneste.
Incerca sa vorbesti cu el cand vezi ca e intr-o stare calma.
Si intreba-l de ce face asa, si ajungeti la o concluzie, ori el se linisteste si nu se mai poarta asa cu tine, ori va despartiti pentru un timp, si daca el te iubeste cu adevarat, te va recupera la loc.

| Mara_1046 a răspuns:

Ce spui despre comunicare? Vorbiti si incercati sa aflati cauza acestui comportament. Daca nu merge nici asa, cred ca despartirea ar fi cea mai buna cale pentru sanatatea amandorura. De ce sa va chinuiti cand se vede cu ochiul liber ca intre voi nu merge? Bafta!

| picea a răspuns:

Ce comunicare? dupa ce te a lovit, stai linistita ca nu e nici prima nici ultima palma, pumn, picior! la gara cu el, URMATORUL!

| misscuriosity a răspuns:

Poate ca relatia voastra s-a terminat si e timpul sa mergi mai departe, chiar daca te doare si simti ca nu esti pregatita sa renunti la el. sau poate treceti printr-un moment de cumpana si ar fi mai bine sa vorbesti cu el si sa-i spui tot ce ai scris aici. poate o sa rezolvati problemele happy

| Rebecca_4606 a răspuns:

Deci daca te-a lovit iti pot spune sa-l dai dracu!

Nu mai sta pe ganduri si renunta la el... daca a dat o data in tine va da si a 2-a oara si tot asa va continua pana cand vei regreta ca ai mai ales sa mai stai cu el.
Iar daca ii vei permite toate astea doar de dragul iubirii si de dragul anilor petrecuti impreuna iti zic de acum ca ar trebui sa te pregatesti pentru ce va urma!

Bafta!:*

| superwoman a răspuns:

Stiu ca e un lucru dureros, mai incearca sa mai discuti cu el foarte serios, daca tot asa te ia la misto iti dau sfatul sa renunti la el. Daca nu ai sa o faci, va renunta el al tine si vei suferi mai mult. Sper sa. ti fie de folos sfatul meu straight face Bafta

| iasminhappypills a răspuns:

Atunci stai sa te bata... daca acum face asa, imagineaza-ti cand intr-adevar o sa-si ia lumea in cap si o sa creada ca poate face orice cu tine... Take a break, cauta pe altcineva si vezi cum e sa stai cu noua respectiva persoana. Nu trebuie sa-ti rezumi viata la o singura persoana. Mama a stat cu tata 20 de ani, in batai si chinuri, aproape sa moara si abia acum 4 ani si-a luat inima in dinti sa plece de acasatongue, faci ce vreibig grin

| annye16 a răspuns:

S-a plictisit si se foloseste de tine happy

daca tie iti place sa fii batuta stai cu el. nu e singurul din lumea asta.happy chiar daca crezi asta.incearca sa vezi ca poate altii stau in limba dupa tine si tu nu-i observi din cauza luiwinking

ai grija. nu exista numai vina unui. ci a ambelor partiwinking cu ceva ai gresit. nu neaparat ca fapta. poate atitudinea ta. eu stiu. si l-ai facut sa nu mai fie interesat de tine.thinking
gaseste pe altcineva. tot e doar amintirea cand el a fost bun si "super" dar acum nu mai e. asta iubesti.nu ce e acumwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja sia trecut limitele nu stiu cum rezisti sal iubesti si omul daca e al dracului nu se schimba dai verde

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum fara suparare dar cred ca vrea sa scape de tine sad.

| BotHicUtz a răspuns:

Pfff... e ceva nasol daca ii accepti lucrurile astea! Tu nu ai orgoliu in tine? Incearca sa te comporti la fel si tu! Asa am patit si eu.pana cand m-am gandit prea mult ca ma umilesc in fata lui si am inceput sa-l tratez cu indiferenta si sa ma comport la fel cum facea el, iar acum crede-ma ca el e cel care plange si si sufera!

Răspuns utilizator avertizat
| dana123 a răspuns:

Sunt in aceias situatie.Prietenul meu acum 2 luni m-a inselat cu cea mai buna prietena. Iar acum a inceput sa dea in mine, daca ii zic ca ma doare rade si spune doar pentru atata? am renuntat la toata lumea pentru el nu mai am nici o prietena.mama nu imi mai vorbeste.SA NU AJUNGI CA MINE! MARE GRIJA

| cretzulina_6021 a răspuns:

Problema e ca tie ti-e frica de un nou inceput.sad daca te-a lovit o data o sa o faca de nenumarate ori.Trebuie sa te gandesti f bine! POTI SA AI O PERSOANA CARE SA TE IUBEASCA SI SA TE RESPECTE! Poate nu mai vrea sa mearaga mai departe cu relatia, ai grija...si nu mai plange pentru cineva care nu iti merita lacrimile! E greu, dar trebuie sa fii puternica.Multa baftasad