| anonim_4396 a întrebat:

Deci...va rog din tot sufletul sa raspundeti cat mai multi si ...cat mai rapid.nu mi-a venit c. m luna trecuta si luna asta.trebuie sa imi vina pana pe 28 (maxim)...nu stiu ce sa fac am doar 12 ani...si nu am intretinut relatii sexuale cu vreun baiat, doar ma masturbez.sad...va rog... ce credeti ca se intampla... cu mine...(mi s-a mai intamplat asa... dar mi-a venit pana la urma...crying. ...va rog sa ma ajutati! Sun foarte ingrijorata!

Răspuns Câştigător
| ricky a răspuns:

La varsta ta mai dureaza putin pana se regleaza organismu asa ca stai linistita ca o sa te caute culoarea rosiewinking

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Stai calma, daca nu ai facut sex neprotejat, nu esti insarcinata. E posibil sa ai vreo raceala, ar fi bine sa mergi la doctor. Masturbarea nu are legatura cu reglarea ciclului menstrual.

auran
| auran a răspuns:

Daca nu ai avut relatii sexuale nu trebuie sa-ti faci griji.
Poate fi o dereglare hormonala.

| yami a răspuns:

Dereglare hormonala. te pregatesti sa devii femeie, scumpikahappy
dar poti face si un control de rutina la medic, cu mami sau cu o prietena...si pastrezi secretul...

| otypa a răspuns:

Daca te masturbezi nu ai de ce sa te sperii...stai linistita.

carla
| carla a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. In perioada de adolescenta mentruatia poate veni si la 2 luni, se mai intampla. Stai calma, atata timp cat nu ai relatii sexuale (si sper sa nu ai ca esti foarte mica, mai asteapta pana la 17-18 ani), nu se intampla nimic. Bucura-te de copilarie! happy

| kh1ss a răspuns:

Nu ai de ce...dereglari hormonale...mai dureaza pana se linistesc hormonii happy

| alexutza_4406 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi.pana nu ai reltii sexuale nu ai de ce sa te ingrijorezi, mai ales la varsta ta! E foarte normal sa nu ai cilcul inca regulat... ahh si nu e nici o problema ca te masturbezi, nu are de a face cu ciclul...asa ca continua sa-ti explorezi corpulwinking

| zuzukaeu a răspuns:

Deci nu are nici o legatura masturbatul si cu faptul ca nu ti-a venit menstruatia, dar vad ca in final a venit, o fi fost vreo raceala sau o dereglare hormonala! de ce mai esti ingrijorata daca ti-a venit?