| GeorgysiMadalin21 a întrebat:

Dereglarea hormonala poate tine mai mult de o luna?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarea hormonala se datoreaza functionarii defectuoase, incorecte sau fluctuante a unuia sau a mai multe glande endocrine care produc hormonii feminini principali : estrogen si progesteron. Dereglarile hormonale se pot mentine si se pot manifesta intreaga viata daca nu se intervine prin tratament medical si medicamentos pentru a fi indepartata sau tinuta sub control afectiunea care provoaca respectiva activitate incorecta a organului bolnav.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Dereglarea hormonala este o "afectiune" medicala. Un dezechilibru. Da. poate tine si ani de zile si daca nu e tratata corespunzator poate duce la alte dezechilibre in corp.
Nu stiu despre ce dereglare hormonala vorbesti tu (la ce nivel, ce tip), dar e indicat sa mergi la un medic endocrinolog