| dante94 a întrebat:

Desi nu ma pricep deloc la relatii(eu personal mi-as da -1) ma gandesc la o chestie : rutina.Intr-o relatie de 10 ani, chiar daca poti face ceva sa o codimentezi, ca baiat/barbat te saturi de aceeasi femeie(stiu ca probabil fetele nu vor fi de acord dar chestia asta e valabila si la ele).E ca si cum ai manca cartofi prajiti(la un moment dat te plictisesti si vrei paine sau ciorba sau friptura) timp de 10 ani.Deci, in opinia mea ar fi echitabil atat pentru el cat si pentru ea sa aiba aventuri de o noapte(chestia asta e valabila si daca au copii).Ar fi totusi cateva reguli : sinceritate(adica si el si ea sa zica dupa ce s-a intamplat si sa nu se afle din alte parti) si chestia sa se intample doar o data sau de cateva ori(adica sa nu se tranforme intr-o relatie stabila). Personal cred, ca o astfel de relatie ar putea fi benefica pentru amandoi.Voi ce parere aveti?(stiu ca la fete nu e chiar asa de simplu dar puteti mentine un oarecare control)

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu sunt deloc de acord. Uite, eu am acum 13 ani cu actuala și încă nu m-am plictisit. Ai habar în câte moduri se pot prăji cartofii?!?

| HazelEyes77 a răspuns (pentru mihai69):

Frumos raspuns. Bravo!

| NameHarris a răspuns (pentru mihai69):

Bine zishappy

| Freya1 a răspuns:

Am avut si eu relatii de lunga durata si daca m-am saturat de persoana de langa mine sau el de mine s-a intamplat din alte motive nu din punct de vedere sexual.
Pentru mine personal sa iti iei pe altcineva pentru sex nu are vreo relevanta e tot sex.Ca o faci mai romanti sau salbatic poti sa o faci si acasa tot vagin sau penis este.De aceia uneori inainte sa incepi o relatie serioasa trebuie sa fi constient de lucurile astea si sa nu mai ai curiozitati prin care sa ranesti omul de langa tine.
Nu cred ca poti sa iti inseli partenerul si sa ii spui asta in fata si totul sa fie lapte si miere.Iti provoaca complexel, neancredere, dezamagire si poate chiar complexe de inferioritate crezand ca nu o sa fi niciodata suficient de bun/a pentru nimeni.E dureros si te raneste nu doar sufleteste ci si mental iar iubirea de acolo in colo s-a cam dus
Un om nu este un lucru de care sa te plictisesti si sa il schimbi cand vrei si apoi sa il reiei. Vrei altceva foarte bine ia altceva si sincer as fi mai mult de acord si de inteles sa vina sa imi spuna ca vrea o relatie serioasa cu o alta persoana ce poate este mai ok din punct de vedere financiar sau mai desteapta sau care stie sa ii ofere ceva in plus fata de mine decat sa stiu ca ma inlocuieste din cand in cand sexual pentru ca nu sunt destul de buna la un lucru la care oricine se pricepe

| dante94 explică (pentru Freya1):

Natalia ok da stiu ca sexul nu e totul(fara sentimente parca lipseste ceva) dar rata divorturilor e in crestere. Daca oamenii nu mai vor sa fie unul cu altul de ce intra in relatii in relatii de lunga durata si apoi descopera ca nimic nu e mai la fel(desi unii mai pot sa mentina flacara unii pur si simplu renunta sau au alte griji si uita de ei)?

| Freya1 a răspuns (pentru dante94):

Fi sigur ca nu din cauza sexului divorteaza toti.
Ai nevoie de foarte mult timp sa cunosti un om si niciodata nu il vei cunoaste indeajuns de bine. Poate la inceput doi oameni au planuri, dorinte si vise asemanatoare iar cu timpul ele sau unul dintre ei se schimba si atunci nu se mai pupa nimic. Poate sa fie perfect din punct de vedere sexual dar cand unu e intr-o parte unu in alta nu mai are cum sa mearga.
Tu spre exemplu cand gasesti o persoana cu care te potrivesti in toate aveti aceleas planuri aceias gandire, vise, comunicati orce si va intelegeti perfect nu vrei sa ramai mai mult timp cu persoana aia? sa formezi poate o relatie de lunga durata? Ei si daca la un moment dat ea constientizeaza ca sa razgandit ca pentru ea sunt mai importante alte lucuri decat cele planuite de voi si vrea altceva despre care vorbeste continu si la care tu nu te pricepi si nu ti le doresti.Mai poti fi cu femeia aia doar pentru ca va potriviti la singurul lucru ce va ramas adica sex? Iti spun eu nu...dar asta nu inseamna ca nu ti-a placut sa ai o relatie stabila sau nu o sa mai incerci si altadata sa iti faci una pentru ca la un momentdat tot gasesti pe cineva pe placul tau.
Daca tu vrei sa spui ca oameni isi fac o relatie serioasa sa fie acolo si tot umbla cu si pe la alti te inseli nu peste tot e la fel. Daca nu te mai intelegi cu un om pe un motiv vital pentru tine pur si simplu pleci nu o mai lungesti aiurea ca nu se va schimba nimic asa l-ai luat si iti asumi

| dante94 explică (pentru Freya1):

OK inteleg unde bati. Cand intri intr-o relatie iti asumi partenerul, cu bune si rele.Totusi faptul ca nu stii ce va face dupa un anumit numar de ani se aseamana cu ruleta ruseasca.Desi tu invarti butoiasul pistolului nu stii cate gloante sunt

| Freya1 a răspuns (pentru dante94):

Iti asumi iar daca nu va mai coincid dorintele pleci pur si simplu dar nu o schimbi pentru alte partide de sex

| sofisis a răspuns:

Cine se plictiseste o face din cauza lui. Si, ai sa razi dar asa ceva nu va merge din cauza barbatilor. Nu cred ca vei gasi prea multi care sa fie de acord cu chestia asta. Femeile iarta mai mereu aventuri d'astea. Barbatii omoara pentru chestii de genul.

| HazelEyes77 a răspuns:

Si eu am o relatie de lunga durata si nu pot spune ca m-am plictisit. Eu zic ca poti sa iesi din rutina si sa ti condimentezi relatia -chestia e sa vrei indeajuns. Aventurile si escapadele amoroase cu altii nu fac relatia cu partenerul sa functioneze ci mai degraba o distrug.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ca baiat/barbat te saturi de aceeasi femeie"
Nu generaliza.Tu te saturi de ea.Si eu ma satur de generalizari.
Rutina intervine daca o lasi sa intervina. Evident ca se va crea o oarecare similaritate intre zile, dar asta nu inseamna ca vor fi identice sau ca te vei plictisi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici bine la inceput e frumos, dar dupã iti dai seama de adevarata fatã a partenerei, de asta ma feresc si de relatii. Mai bine singur asa nu esti arãtat cu degetul, dacã inseli doar iti iei câtiva pumni de la iubitii altoralaughing
https://miamdatseama.wordpress.com/2009/05/17/femeile-cuminti-sunt-bolnave/

| Randomuser2000 a răspuns:

Ti e pofta rau de paine saracie

| Asly a răspuns:

Ai încercat măcar?
Vorbești ca un vampir nemuritor și pictisit de viață

| dante94 explică (pentru Asly):

As vrea eu sa fiu nemuritor(chiar daca ar trebui sa nu mai vad soarele) dar pana o sa descopere japonezii organe artificiale mai sunt ani de zile Nu poti inlocui creierul cu o chestie artificiala(deocamdata) iar ca sa inlocuiesti arterele si venele va trebui gasit un material special Daca tu ai avea sansa sa traiesti istoria in loc sa inveti despre ea din carti nu ar fi o chestie super?