| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauză apare impotența? Masturbarea poate să fie o cauză?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poate duce la impotenta, dar doar in cazul in care este facuta in exces, dupa 5-6 sedinte de masturbare cu greu mai poti mentine erectia cand o femeie este langa tine deoarece iti va lipsi apetitul sexual.
Omul dispune de o singura baterie cu energie, care se consuma masiv prin excese sexuale si nimeni nu o mai poate reumple. Golirea bateriei duce si la probleme de natura psihica si mentala, cat si la alte afectiuni, nu numai la probleme legate de sexualitate.
Poti apela si la homeopatie pentru orice fel de probleme legate de sexualitate sau dependente de orice gen.

| timidul96 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

5-6 ședințe pe zi sau pe săptămână? Eu mă masturbez cam 1 pe zi, rareori de 2ori pe zi(cam 1 pe săptămână), și mai iau și pauze de câteva zile.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Impotenta reprezinta o ''BOALA''. fiindca este de fapt o disfunctie sexuala provocata de bolile aparatului circulator sau de anumite boli ale inimii. Nu exista absolut nicio legatura intre masturbare si fenomenul de ejaculare precoce si cu atat mai putin cu impotenta. Impotenta reprezinta acea stare a barbatului in care penisul nu poate fi adus in stare erecta, adica adica sa devina ''sculata'' si nici mentinerea ei in stare de erectie incat sa devina posibila efectuarea unui act sexual chiar si foarte scurt. Masturbarea moderata ''o data la 1-2 zile'' este benefica organismului fiindca reduce stresul hormonal care in adolescenta poate atinge cote maxime. In consecinta poti fi convins ca NU trebuie sa fii deloc ingrijorat ca maturbarea practicata de tine ti-ar afecta virilitate si/sau potenta. Multa sanatate!

| timidul96 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In legătura cu întrebarea mea despre apariția importanței si daca masturbarea este o cauză a apariției acesteia, tu spuneai ca in cazul in care este făcut in exces, 5-6 ședințe.Am și eu o întrebare: 5-6 ședințe pe zi sau pe săptămână? Eu mă masturbez cam 1 pe zi, rareori de 2ori pe zi(cam 1 pe săptămână), și mai iau și pauze de câteva zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru timidul96):

Daca ai fi citit cu multa atentie raspunsul meu (corbulalbrosu) ai fi observat ca NU AM AMINTIT DE MASTURBARE, fiindca intre IMPOTENTA si MASTURBARE NU EXISTA NICIO LEGATURA. Raspunsul pe care l-ai premiat este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT si ma abtin saa caracterizez un raspuns NEMEDICAL. Factori de risc care provoaca IMPOTENTA :
-1.) probleme ale vaselor de sânge (probleme vasculare) care pot împiedica sângele să umple penisul său să rămână destul de mult timp pentru a menţine erecţia.
-2.) probleme ale nervilor (probleme neurologice) care împiedică semnalele de excitaţie să ajungă de la creier şi măduva spinării până la penis; tulburări nervoase cum ar fi boala Parkinson, boala Alzheimer, scleroza multiplă sau accidentul vascular cerebral pot interfera cu abilitatea bărbatului de a avea erecţie şi pot să scadă dorinţa sexuală; afecţiunile nervilor din diabet, complicaţii chirurgicale, leziuni ale măduvei spinării pot, de asemenea, să cauzeze probleme.
-3.) probleme ale structurii penisului sau ale ţesuturilor pot împiedica erecţia.
-4.) factori hormonali, cum ar fi niveluri scăzute de testosteron.
-5.) efectele secundare ale medicamentelor (spre exemplu cele care se iau pentru hipertensiune sau pentru depresie) pot cauza probleme de erecţie; în unele cazuri, pot fi posibile schimbarea dozelor de medicamente sau folosirea altui medicament.
-6.) folosirea tutunului, a alcoolului sau a drogurilor ilegale pot determina probleme de erecţie; oprirea sau reducerea folosirii acestor substanţe poate reduce severitatea problemelor de erecţie.
-7.) activităţile care restricţionează fluxul de sânge în penis pot determina probleme de erecţie. Unii medici au observat că bărbaţii care merg cu regularitate pe bicicletă pe distanţe mari au risc mai mare de a avea probleme de erecţie.
IN ABSOLUT NICIUN STUDIU MEDICAL NU ESTE SPECIFICATA SAU CEL PUTIN NICI MACAR AMINTITA MASTURBAREA PRINTRE POSIBILI FACTORI DE RISC. Raspunsul premiat este 100% GRESIT.
- depresia (care are de asemenea şi o componentă fizică), anxietatea, stresul, doliul sau probleme cu relaţiile actuale sau trecute.

| Emilian65 a răspuns:

Da, masturbarea poate fi o cauza a aparitiei impotentei.

| Bernardus a răspuns:

Nu poate fi provocata de masturbare, de obicei apare de la varsta inaintata