| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea zilnică duce la impotență?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Zilnic facuta, da, poate duce la dereglari de erectie cand iti incepi viata sexuala cu o fata.
Vezi ca, mai sunt aici persoane care se plang ca nu mai au erectie cand sunt cu iubita in pat, desii cand se autostimuleaza singuri, sunt foarte bine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt chiar se reuseste sa se elibereze organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume de ambele sexe aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine placeri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite printre care si parerea/convingerea gresita ca ar provoca impotenta sau alte "grozavii" unele de-a dreptul aberante. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind o activitate benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut atat la varsta adolescentei cat si mult dupa maturizare, in cazul ambelor sexe. Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Masturbarea nu are cum sa duca la impotenta.

Daca o faci zilnic asigura-te ca o faci doar de placere si nu pentru a rezolva probleme din viata ta, de exemplu sa-ti treaca supararea pentru ca cineva te-a criticat sau te-a certat, sau pentru ca ai avut un esec.

Problemele din viata nu se rezolva prin mastur*bare.

| HardCore7750 a răspuns:

Nu, dar las-o mai moale, chiar zilnic?