| Aldutssss31 a întrebat:

Din ce motive te pot durea sânii in afara de sarcină sau venirea menstruatiei? Mi-a trecut pe 30 august menstruatia, iar la 5, 6 zile deja ma dureau sânii.Am făcut un test de sarcină pe 7 septembrie care a iesit negativ dar sanii tot ma dor.E posibil sa fie sarcina si sa fie facut testul prea devreme? Si inca ceva, simptomele de sarcină apar înainte sau dupa pozitivarea testului de sarcină?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sînii te pot durea din cauze hormonale dereglări, mergi sa faci o radiografie sau mamografie la sîni sa vezi care este cauza, ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea care apare si se manifesta la nivelul sanilor de cele mai multe ori se datoreaza pur si simplu schimbarilor hormonale destul de frecvente care se produc in organismul fetelor inca minore in perioada pubertatii cat si a adolescentei lor.
-- Insa durerile pot fi si urmarea modificarilor structurale interne a tesutului mamar.
-- De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si din cauza cresterii lor in marime si volum, proces in urma caruia se produce o intindere destul de rapida, continua, permanenta si tot mai exagerata a pielii care ii acopera si ii sustine.
-- Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie urmarea apasarii mult prea intense a sanilor de cupa unui sutien gresit ales, care este prea mic sau are marimea incorecta. Forma si/sau marimea neadecvata, mult prea mica a cupei sutienului de obicei provoca o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului.
-- In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, in masa tesutului mamar, atunci se impune palparea sanilor ori de medicul senolog, sau de medicul ginecolog pentru a depista existenta unor eventuali noduli mamari, sau a adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit.
Pentru ca rezultatul testului de sarcina obtinut, sa fie valabil, valid si corect in proportie de peste 98-99%, este indicat ca testul de sarcina sa fie efectuata numai dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat in urmacaruia ar fi putut sa ajunga sperma in vagin. In caz contrar rezultatul obtinut de regula este eronat si incorect intr-o proportie care poate fi chiar si de 50 - 95%. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Durerile de care vorbesti nu sunt de la sarcina. Consulta medicul de familie sau un medic ginecolog care iti vor spune care sunt cauzele acestor dureri.