| LionelJosh a întrebat:

Din experienta voastra, care este diferenta dintre "a fi indragostit" de cineva si A IUBI pe cineva?

Răspuns Câştigător
| Manuellllaa a răspuns:

Iti spun din experienta mea.

A fi indragostit este acel sentiment care vine din partea ta pentru o persoana,mai mult de atasarea sau atras/a fizic.
A simpatiza.

Si a iubi, e ceva unic, chiar daca cele doua cuvinte se intersecteaza perfect e totusi o diferenta. Iubirea consta in, incredere reciproca, cu gelozie cu tot ...De exp iubirea ce i`o porti iubitului/iubitei tale.
Incercand sa o/il faci cel/cea mai fericit/a..sa fi aproape la bine si la greu si sa-i arati ca o iubesti prin gesturi si fapte.

Foarte bunăăă intrebarea tastraight face.Mi-a luat cam mult sa fac o paralelalaughing).

5 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Indragostit egal iubit inseamna ca nu poti concepe viata altfel si ca iti e bine pur si simplu cu acea persoana indiferent de loc timp spatiu.simti ca apartii cuiva si ca iti apartine emotional vorbind ca altfel nimeni nu e stapanul nimanui

| foxsilver a răspuns:

Nu exista o diferenta, decat de nuanță, de modul de exprimare. De fapt, a fi"indragostit" si a"iubi" sunt sinonime. Dar de cele mai multe ori, termenul de "a iubi" parca are o greutate mult mai mare in exprimare. Altfel, repet, nu este nici o diferenta.

| Seby90 a răspuns:

Pai iti iubesti prietena / nevasta dar iti iubesti si copilul parintii si prietenii.

Te indragostesti doar de o singura persoana, aceea fiind partenera / partenerul tau de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| 06011996 a răspuns:

Dupa parerea mea, a fi indragostit si a iubi sunt asemanatoare si diferite in acelasi timp. big grin A fi indragostit inseamna a te gandi numai la aceeasi persoana, a nu vedea pe altcineva in fata ochilor. Sa iubesti, la fel ..sa te gandesti numai la aceeasi persoana, sa nu vezi pe altcineva si sa-i vrei binele, sa nu suporti cand vezi ca sufera, sa simti ca o vrei tot timpul langa tine. Diferenta este ca daca iubesti pe cineva, dar te indragostesti de altul (mi s-a intamplat mie). iubirea se pastreaza, cel putin in cazul meu asa a fost, iar faza cu indragostitul a disparut usor. A iubi e ceva mai de durata, a fi indragostit e trecator. Cel mai frumos e sa iubesti dar sa fii s indragostit in acelasi timp de aceeasi persoana. Pup :*