| anonim_4396 a întrebat:

Din punctul vostru de vedere ce aș putea face să mă simt mai bine și să reușesc să accept faptul că voi rămâne singură pentru totdeauna?
Simt o lipsă profundă de afecțiune în interiorul ființei mele, un gol lăuntric care persistă în permanență, ca și cum niciodată nu mă va iubi cu adevărat un bărbat...
Am ajuns la o vârstă(24) în care majoritatea băieților au iubită, iar pe ceilalți pe care i-am întâlnit până acum nu am rezonat...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred o iota din ce spui, doar pentru ca acum esti in depresie, dar daca ajungi sa te cauti si sa te tratezi, cu siguranta vei avea parte si de fericire, alaturi de o persoana draga.

Ca sa rezonezi cu oamenii trebuie sa iesi afara, in viata reala si sa cauti, sa-ti faci prieteni noi, sa-ti faci o iubita, nu sa te afunzi in pat si sa-ti plangi de mila, ca esti ditamai barbatul la 24 de ani si daca tu nu faci ceva pentru tine, nimeni nu va putea sa te ajute.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cred că s-a înțeles greșit din întrebare, sunt femeie

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ca sa rezonezi cu cineva trebuie sa cunsoti oameni, s ate invarti printre oameni, ori tu nu spui nimic de asta.
Unde cauti tu baieti/barbati?
pe unde te invarti si cat de des iesi afara, ca sa ai contact cu lumea?

| VoidEternal a răspuns:

Tu chiar îți faci griji că la 24 de ani nu o sa mai găsești pe cineva?

Sunt oameni care se căsătoresc la 50. Ești abia la inceput. Ai tot timpul. Nu te îngrijora.

| StoicAnalysis a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi oala oarecum ( am 25). Zic oarecum, pentru ca pe mine nu ma supara faptul ca sunt singur. Si afectiunea o iau de la putinii mei prieteni pe care ii am si de la familie. In rest imi ocup timpul cu lucruri care imi plac ( sport, ATV, gaming, citit) si cu faptul ca urmez o facultate. In viitor planuiesc sa mai fac cursuri sau facultati daca o sa am oportunitatea, deci, pentru mine nu e ceva ce caut cu disperare, ci pur si simplu imi ocup timpul cu ce vreau eu sa fac si daca o fi sa gasesc o partenera care sa tina si ea la mine, o sa vad atunci cum o sa-mi modific viata.

| AliGab a răspuns:

Si crezi ca o relatie iti va aduce fericirea? Ha, ha! Ce naiva poti fi! Solutia depresiei tale nu este un partener, ci sa inveti sa te simti bine in pielea ta, cu tine insati.

| Robert2526 a răspuns:

Nu ramai singura, de ce crezi asta? Esti foarte tanara inca, stai bine.

Din ce motiv crezi ca esti singura? ce crezi ca nu a mers bine pana acum?

| hipotronic a răspuns:

Bună. Eu îți recomand cartea lui Jeffrey E. Young Janet S. Klosko ediția 1993 care explică exact de ce te simți așa precum și alte comportamente. Este vorba despre capcanele noastre mentale / schemele noastre cum sunt ele denumite în psihologie, mai pe înțelesul tuturor, ceea ce rămâne în urma unor evenimente trăite la intensitate de corpul nostru, poate chiar traume la un moment dat, astfel rămânem cu capcane mentale, cum ar fi "rana abandonului" sau "rana deprivării emoționale" precum și altele pe care le vei regăsi tot în carte. De asemenea îmi poți scrie în privat și am să îți las un mail cu cartea în format PDF.

| Bogdanrrh a răspuns:

Nici eu nu am rezonat cu nimeni iar pe măsură ce a trecut timpul am făcut un compromis care il regret in suflet.
Nu te lăsa influențată de nimeni si nimic, cauta, spera si intr-un final vei ieși din tristețea sufletului tau.