| kiko_3973 a întrebat:

Doresc sa aflu mai multe despre sifilis. Cum se trateaza, cum se manifesta, la cat timp apar primele semne de la contactul sexual si altele. Ma puteti informa? o sa dau funda.

Răspuns Câştigător
| vάĝàвøήτ a răspuns:

Sifilisul este o infectie bacteriana transmisa de regula prin contact sexual. Totusi, exista cazuri de infectii prin contact direct si sifilis congenital (transmis de mama copilului din uter).
Boala afecteaza organele genitale, pielea si membranele mucoase dar poate ataca si alte parti ale corpului inclusiv creierul si inima. Siflisul este o infectie cauzata de un microb numit Treponema pallidum. Boala poate trece prin trei stadii active si unul lent (inactiv).
Sifilisul poate fi periculos deoarece, daca nu se trateaza, poate duce la probleme serioase de sanatate cum ar fi deteriorarea sistemului nervos, a inimii si a creierului. Sifilisul netratat poate fi fatal. Daca credeti ca ati putea avea sifilis sau daca aflati ca un partener sexual a avut sau ar putea avea sifilis, mergeti imediat la medic.
Incidenta sifilisului este cea mai mare printre adultii tineri. Ratele bolii au ramas relativ stabile pentru femei, totusi sifilisul creste ca frecventa la barbati, in special la cei care au contacte sexuale cu alti barbati.
O infectie cu sifilis poate fi tratata in stadiile incipiente cu antibiotice si poate fi prevenita prin evitarea oricarui contact sexual cu o persoana infectata sau cu o persoana cu o istorie a sanatatii pe care nu o cunoasteti.

Funda plz; x?

3 răspunsuri:
| vάĝàвøήτ a răspuns:

Sifilisul este o infectie bacteriana transmisa de regula prin contact sexual. Totusi, exista cazuri de infectii prin contact direct si sifilis congenital (transmis de mama copilului din uter).
Boala afecteaza organele genitale, pielea si membranele mucoase dar poate ataca si alte parti ale corpului inclusiv creierul si inima. Siflisul este o infectie cauzata de un microb numit Treponema pallidum. Boala poate trece prin trei stadii active si unul lent (inactiv).
Sifilisul poate fi periculos deoarece, daca nu se trateaza, poate duce la probleme serioase de sanatate cum ar fi deteriorarea sistemului nervos, a inimii si a creierului. Sifilisul netratat poate fi fatal. Daca credeti ca ati putea avea sifilis sau daca aflati ca un partener sexual a avut sau ar putea avea sifilis, mergeti imediat la medic.
Incidenta sifilisului este cea mai mare printre adultii tineri. Ratele bolii au ramas relativ stabile pentru femei, totusi sifilisul creste ca frecventa la barbati, in special la cei care au contacte sexuale cu alti barbati.
O infectie cu sifilis poate fi tratata in stadiile incipiente cu antibiotice si poate fi prevenita prin evitarea oricarui contact sexual cu o persoana infectata sau cu o persoana cu o istorie a sanatatii pe care nu o cunoasteti.

| maissner a răspuns:

Sifilisul

= boală produsă de o bacterie spiralată, Treponema pallidum, prezentă în sânge şi în alte fluide ale organismului;

una din cele mai periculoase boli cu transmitere sexuală;

poate fi transmis prin :

contact sexual

sânge – de la mamă la făt

Sărut

pahare contaminate

cuprinde trei stadii evolutive :
sifilisul primar – apare la trei săptămâni de la contaminare, se manifestă sub forma unei răni nedureroase, rosie-maronie, lângă vagin sau penis, uneori în gură sau anus
sifilisul secundar – între 6 săptămâni şi 6 luni – erupţie nedureroasă, fără mâncărimi, pe corp; dureri de cap, de gât, febră, dureri musculare

sifilisul terţiar – se poate instala după câţiva ani( 8-10) de la infecţie- se manifestă prin răni la nivelul oaselor feţei şi genunchiului, paralizii neuromusculare, orbire, surditate, psihoze şi chiar moartea

- se poate trata complet cu antibiotice si este foarte important ca un bolnav sa mearga la control dupa tratament pentru a fi sigur ca s-a vindecat

| Akka a răspuns:

Cauze si factori de risc pentru sifilis: parteneri sexuali multipli, expunerea la secretii infectate, utilizarea drogurilor intra venos, transmitere transplacentara la fat.

Sifilisul primar
Sifilisul primar se manifesta dupa o perioada de incubatie de 10-90 de zile (media este de 21 de zile) cu o iritatie primara. In timpul perioadei initiale de incubatie, indivizii sunt asimptomatici. Iritatia, denumita sancru, este o ulceratie a pielii, dura si nedureroasa, ce apare intr-o zona expusa sexual cum ar fi pe penis, in gura sau in regiunea anala. Uneori sunt prezente multiple ulceratii. Glande inflamate, nedureroase (noduli limfatici) sunt adesea prezente in regiunea sancrului, cum ar fi in zona genitala a persoanelor cu leziuni pe penis. Leziunea primara poate persista timp de 4-6 saptamani si apoi se vindeca spontan numai pentru ca boala sa reapara cateva luni mai tarziu ca sifilis secundar daca cel primar nu este tratat.

Sifilisul secundar
Sifilisul secundar este un stadiu sistemic al bolii insemnand ca poate implica diverse sisteme de organe ale corpului. Semnele si simptomele sifilisului secundar pot incepe la 2-10 saptamani dupa ce apare sancrul si pot include :

o iritatie de culoare rosie sau brun-roscata, o eruptie de marimea unei monede mici oriunde pe corp inclusiv pe palme si talpi. In zonele umede ale corpului, iritatia se transforma in leziuni albicioase late si plate numite condylomata lata.
febra
oboseala si un vag sentiment de disconfort
usturimi si mancarime (prurit)

Sifilisul latent
La unele persoane, stadiul secundar poate fi urmat de o perioada numita sifilis latent –in care nu este prezent nici un simptom. Semnele si simptomele pot sa nu mai revina niciodata sau boala poate progresa catre un stadiu tertiar.

Sifilisul tertiar
Apoi, cu sau fara un stadiu latent, care poate dura 20 de ani sau mai mult, se poate dezvolta stadiul tertiar al bolii.
Sifilisul tertiar este tot un stadiu sistemic al bolii si poate cauza o varietate de probleme in tot corpul inclusiv :
o dilatare anormala a vasului care pleaca de la inima (aorta), ceea ce duce la probleme coronariene;
dezvoltarea de noduli mari ( inflamatii) in diferite organe ale corpului;
infectia creierului care conduce la accident vascular cerebral, confuzie mentala, meningita, probleme de simt sau slabiciune (neurosifilisul);
implicarea ochilor, conducand la deteriorarea vederii
implicarea urechilor conducand la surditate

Tratament: Penicilina G va fi administrata in toate stadiile bolii. T.Pallidum este distrusa la concentratii mici de penicilina cu conditia unei expuneri prelungite la acest medicament.

Benzatin penicilina G (moldamin), in doza unica este cea mai larg utilizata in tratamentul sifilisului timpuriu, a celui primar sau secundar.

Sper sa ai rabdare si sa citesti toate aceste lucruri happy...