| Jorgibusn029 a întrebat:

La cât timp după contactul sexual apar primele simptome de sarcina?
Dau funda

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

2 saptamini depinde de organismul ei.

| RAY a răspuns:

Semnele și simptomele timpurii includ sângerări de implantare sau crampe, care pot apărea la 5-6 zile după ce spermatozoizii fecundează ovulul. Alte simptome precoce includ sensibilitatea sânilor și schimbările de dispoziție.

In conformitate cuInstitute Naționale de SănătateSursă de încredere, alte semne și simptome timpurii ale sarcinii pot include:

Sensibilitatea sânilor. Fluctuațiile hormonale pot cauza umflarea sânilor, senzația de sensibilitate și furnicături sau mâncărimi. Femeile pot observa aceste simptome încă de la 1-2 săptămâni după concepție.
Oboseala. Modificările hormonale, în special o creștere abruptă a progesteronului în primele etape ale sarcinii, pot face femeile să se simtă somnoroase pe parcursul unei mari părți a zilei. Oboseala poate apărea la 1 săptămână după concepție.
Dureri de cap. Nivelurile crescute de hormoni pot, de asemenea, declanșa dureri de cap la începutul unei sarcini, deși stadiul în care apar pot varia.
Pofte de mâncare. Multe femei constată că au pofte foarte specifice în timpul sarcinii și acestea încep adesea devreme.
Aversiune alimentară. Așa cum femeile pot dori anumite gusturi, ele pot începe să găsească alte arome respingătoare. Mirosul sau gustul unor alimente le pot face să-și piardă pofta de mâncare sau să simtă greață.
Urinând mai des. Nevoia de a urina mai des este un semn al sarcinii la unele femei. Se poate datora nivelurilor crescute de hormoni de sarcina din organism, care cresc fluxul de sange in rinichi si regiunea pelviana.
Schimbări de dispoziție. Schimbările semnificative de dispoziție pot fi, de asemenea, un semn precoce al sarcinii. Din nou, acestea pot rezulta din modificări semnificative ale nivelurilor hormonale. Schimbările de dispoziție pot începe la câteva săptămâni după concepție.
Greturi de dimineata. Femeile pot prezenta greață și vărsături în orice moment pe parcursul zilei și încă de la 2 săptămâni după concepție.

| Emilian65 a răspuns:

La 21 de zile de la ultimul contact sexual.