| SirRipper a întrebat:

Doresc sa pun 3 intrebari foarte serioase si pentru persoane care au macar mici cunostinte in domeniul, daca cunosti raspunsul la o intrebare poti raspunde insa daca nu esti sigur la alta mai bine o sari laughing Deci:
In urma unui contact cu un servetel umed spermatozoizii mor?
Prezervativele durex extra safe ce au lubrifiantul acela de le ele contine SPERMICIDE? Am citit in diferite parti ca e adevarat.
Sa presupunem ca o fata este in perioada fertila, care sunt sansele ca ea sa fii ramas insarcinata daca : este al doilea numar dar protejat insa cand am incercat sa pun prezervativul initial l-am pus pe dos a trebuit sa schimb partea (nu am rulat, doar am incercat sa il rulez si nu a mers asa ca am renuntat foarte rapid). Iar daca in urma primului numar am ejaculat in zona pubiana a mea, care sunt sansele sa se fi scurs sperma pe prezervativ daca m-am sters cu servetel umed inainte?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in urma contactului cu un servetel umed spermatozoizii nu mor.
Da, prezervative Durex Extra Safe contin spermicide.
Faptul ca ai atins prezervativul pe partea exterioara te obliga intotdeauna sa schimbi prezervativul. Daca nu ai facut-o, probabil exista risc de sarcina, mai ales ca nu te spalasesi dupa ejaculare (stersul cu servetele umede nu are nici o valoare). Probabil riscul e mic, nu stim cat, e greu de evaluat, ca banuiesc ca nu multi fac experimente folosind aiurea prezervativele.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Spermatozoizii nu mor asa de uso, daca nu mor ei in vaginul femeii care are un ph acid...
Prezervativele durex extra safe nu au spermicide.
Sansele sa fi ramas gravida sunt aproape inexistente mai ales daca nu ai vazut urme clare ca sperma a ajuns pe prezervativ.

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Șansele sunt infime. Cantitatea de spermatozoizi ar fi prea mică pentru a duce la o eventuală sarcină. Știi că de obicei majoritatea spermatozoizilor sunt omorâți de ph-ul acid din vagin.
Pentru a o lăsa gravidă, este nevoie de o ejaculare, cât mai adâncă, care să fie în capătul vaginului aproape de cervix, unde fiind un ph bazic, mediul le este prielnic.
Nu știu dacă prezervativele Durex Extra Safe, au spermicide sau nu.
Și dacă te-ai șters bine după ejaculare, cantitatea de spermatozoizi ajunsă în vagin ar fi neglijabilă.