| post4you a întrebat:

Dragostea adevarata.

Stim cu toti sentimentul acela de "as tine-o in brate toata ziua numai sa stiu ca e a mea" daca nu, atunci iesi afara, nu ai motive sa citesti asta.
Dragostea adevarata incepe prin sentimente slabe, nu exista "dragoste la prima vedere", prima vedere vezi doar corpul persoanei respective si nimic altceva.
Daca credeam in asa ceva atunci ma indragosteam de fiecare fata cu un fund bombat si sanii mari, nu?
Alceva nu aveam ce anume sa vad.
Acel sentiment de gelozie cand trec doar cateva ore si nu a dat nici un semn de viata.
Acel sentiment de cand te gandesti ca ai face orice pentru ea si ai rupe in doua pe oricine care s-ar lua de ea.
Stiu, si eu am trecut pe acolo, si despre asta vreau sa vorbesc.
Multi leaga dragostea de sex intr-un mod foarte prost, inclusiv media. La televizor prin filme relatile de dragoste functioneaza dupa 3 pasi simpli :
1. Se observa si deja sunt indragostiti.
2. Urmatoarea noapte fac sex
3. A 2-a zi este totul frumos si traiesc fericiti pana la adanci batraneti.
Exemplu : Titanic
Nu stiu voua, dar mie personal imi pare o mare prostie.
Faptul ca ai o erectie cand vezi o fata nu inseamna ca o iubesti, si aici am exagerat intr-adevar dar fara sa va dati seama asa functioneaza majoritatea "relatilor".
Nu suna foarte prost?
Te indragostesti iar dupa prima saptamana faci sex si va credeti un cuplu fericit.
Dupa cateva saptamani/luni relatia incepe sa scartie si nu ma mir de ce.
Stiu ca deja ati observat ca pun accentul pe sex aici.
Da, ma axez pe sex pentru ca am vazut peste tot cum sexul este asociat cu dragostea intr-un mod foarte foarte prost.
Dupa mine, fiind atras sexual de o persoana extrem de tare la inceputul unei relatii inseamna un fail total si nu o sa tina niciodata toata viata cum iti inchipui tu.
Si daca va intrebati "bine, spune-ne cum vezi tu ca se comporta dragostea".
Incepe prin interesul de a cunoaste persoana respectiva si nu ma refer de a o cunoaste ca sa o bagi in pat, ma refer la a ii cunoaste caracterul, placerile si ce
ii place mai putin.
Pana aici nu e nimic dubios, la toata lumea functioneaza la fel.
Partea interesanta incepe cand relatia devine o atractie sexuala ceea ce inseamna ca sentimentele tale pentru persoana respectiva sunt sentimente de satisfactie sexuala
si mai incolo fara sa vrei tu o sa te plictisesti de ea cum te plictisesti de mancarea preferata daca o bagi in proportii mari deodata si incepe sa ti se faca scarba.
Un studiu facut acum cativa ani spune ca cele mai fericite cupluri sunt cele care au ajuns la partea sexuala dupa casatorie.
Si stiu ca multi o sa incepeti sa ma credeti comunist sau eu stiu ce om religios.
Nu, vreau sa spun ca e absoult logic, daca iubesti persoana respectiva atat de mult incat sa nu faci sex cu ea decat dupa casatorie atunci e clar ca relatia voastra
are baze mult mai puternice decat simplul act sexual.

Vad oameni care spun ca relatia a devenit monotona.
Normal ca relatia a devenit monotona, voi nici macar nu ati fost intr-o relatie, ati fost intr-o relatie sexuala continua, e ca si cum te-ai indragosti de mana
dreapta si te desparti de ea pentru ca vrei alta.
Daca sexul este baza intr-o relatie, atunci nu o sa functioneze niciodata.
Comunicarea, intelegerea si acceptarea defectelor celeilalte persoane este cheia, si asta nu se obtine dupa 1-2 luni de relatie.
Cand cineva spune "La inceput a fost totul frumos dar pe parcurs s-a stricat tot"
Asta se intampla din cauza ca nu cunosti persoana respectiva indeajuns incat sa ai o relatie serioasa.
Nu incerca sa ascunzi anumite lucruri ca sa para totul roz ca intr-un sfarsit o sa se afle si o sa strici totul.
Concluzia mea este ca o relatie nu consta in sex, consta in a reusi sa cunosti persoana respectiva 100 % fara alte ascunzisuri, daca tu sau ea ascundeti ceva
tot ce faceti este sa va ascundeti dupa o poza frumoasa fara sa va aratati adevarata fata.
Poza aia o sa devina din ce in ce mai urata cu trecerea timpului si o sa incepeti sa va aratati adevarata latura care este total diferita de cea de la inceput.
Dragostea nu consta in sex, consta in sentimente adevarate fata de persoana respectiva, sentimente cu mult mai presus decat un simplu act sexual.
Asta este modul in care vad eu dragostea, vreau si eu alte pareri daca am gresit undeva.
Mentionez ca am doar 16 ani si nu ii inteleg pe tinerii din ziua de azi.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Decii... sunt de acord cu tine 100%. Felicitări pentru curajul de-aţi expune această părere. Chiar nu-mi vine să cred că mai există un băiat care să aibă o asemenea mentalitate. Felicitări încă o dată!

| post4you explică (pentru Adry05):

Eu asa cred ca este corect si in acelasi timp menti o relatie de durata, foarte probabil toata viata happy

Eram ieri in gara si ma uitam la un om de vreo 70 de ani si nu avea verigheta, cred ca e cel mai tragic lucru sa vezi ca ai ajuns la varsta aia si nu ai femeia care ai iubit-o toata viata langa tine happy

| Adry05 a răspuns (pentru post4you):

Mda.

19 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Am fost surprinsa cand am vazut ca "intrebarea" a fost scrisa de un baiat de 16 ani, sincer sa-ti spun.
Nu sunt de acord cu parerea ta legata de dragostea la prima vedere. Dar nu te condamn, pentru ca si eu aveam aceeasi parere inainte sa o patesc pe pielea mea. Sa stii ca nu tine de ceea ce vezi la persoana din fata ta. Nu conteaza daca are ochii albastri si chip de print. Simti o atractie ce vine mai mult din suflet sau... de nicaieri. Simti ca persoana aceea va juca un rol important in viata ta si iti vine sa topai de fericire. Nu stiu ce altceva ti-ar putea provoca o fericire atat de mare, poate doar nasterea unui copil al tau.
De 3 ani suntem suflete nedespartite. Il iubesc tot mai mult pe zi ce trece si imi doresc nespus de mult sa imbatranim impreuna. Nu m-as vedea langa niciun altul!
Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste partea cu relatiile intime. Mai intai trebuie sa existe o incredere reciproca foarte puternica, iar asta implica o relatie de lunga durata. Nu as spune insa ca ar trebui sa astepte chiar pana la casatorie, dar asta ramane la latitudinea fiecarui cuplu.
Mai tarziu o sa vezi ca lucrurile nu stau chiar ca in povesti.

| post4you explică (pentru DeeaMarry):

Sunt prea mic ca sa inteleg cu totul o relatie, intr-adevar.
Ma bucur mult ca ai o relatie asa frumoasa, si eu imi doresc una la fel pe viitor cu o fata care sa nu se vada langa latul, banuiesc ca asta vrea orice baiat cu intentii serioase.

Pe ce vreau eu sa pun accentul este ca mentalitatea despre dragoste a fost distrusa la nivel global.
Tinerii din ziua de azi cred ca sexul este sinonim cu dragostea si dupa ii vad ca se sinucid pe la televizor.

| neutrino a răspuns:

Fiecare avem dreptul la o opinie, gresita sau nu.

| h3r a răspuns:

Mi-a ajuns să citesc până aici : „Partea interesanta incepe cand relatia devine o atractie sexuala ceea ce inseamna ca sentimentele tale pentru persoana respectiva sunt sentimente de satisfactie sexuala".
( Și mai sus afirmai că este o prostie dacă ești atras la început de parteneră)...
Apăi dacă la dumneata apare iubirea prima dată și la final atracția, asta e fail! Înseamnă că s-a terminat tot și vei dori doar sex.

Și cum spunea @neutrino, fiecare avem dreptul la o opinie, greșită sau nu.

| post4you explică (pentru h3r):

Nu ai inteles ce am vrut eu sa spun, te rog sa citesti tot si dupa sa dai un raspuns.

| h3r a răspuns (pentru post4you):

Într-un final am citit și nu aveam nimic de moficat. Rămân la aceeași părere.

Apreciez postarea și părerea ta față de respectul reciproc într-o relație și cât de importantă este căsătoria. În rest, îmi pare rău.
Numai bine!

| post4you explică (pentru h3r):

Ce ai afirmat tu mai sus este exact contrarul a ce vreau eu sa spun.

Sexul la inceputul, undei relatii nu inseamna dragoste in nici un caz.

Faza cu atractia sexuala era un exemplu dat care reprezinta majoritatea relatilor din ziua de azi.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu am 18 ani, si uite si parerea mea...
Dragostea ADEVARATA o intalnesti o data, de cel mult doua ori in viata, iar daca persoanele acelea nu iti impartasesc sentimentele, poti spune ca ai fost condamnat la o viata sentimentala de rahat.
Apoi, unii se resemneaza, renunta, ii cuprinde deprimarea, altii se prefac ca nu au nimic, vor traii in minciuna toata viata, pretinzand ca sunt ok cand sufletul le plange. Iar altii, ca mine, incearca sa cunosca cat mai multe fete, in speranta ca vor traii si ei o poveste reala de dragoste...
Esenta este ca, fiecare vede lume cu alti ochi, si nu exista o parere corecta sau gresita despre lume in general, fiecare traieste dupa propriile conceptii.

| post4you explică (pentru sayWhaaat):

Da, fiecare cu principile lui.
Vroiam sa vad ce gandesc alti despre dragoste happy

| teateutza a răspuns:

Stii din pacate in momentul asta majoritatea baietilor daca nu ii saruti iti dau papuci si fetelor li se pare normal sa fie cat mai:,, iubi da-mi pup,, intelegi si sa stii ca eu sunt un pic mai mica si totusi le vad si nu stiu daca sunt si baieti care sa mai reziste asa, eu nu cred sau poate daca mai exista sunt ascunsi cine stie pe unde...

| MariaLOL a răspuns:

Care e intrebarea?

| post4you explică (pentru MariaLOL):

A ta este singura.
Asta de fapt e o tema de discutii, vreau sa vad mai multe pareri despre cum vad alti dragostea.

| Anduu a răspuns:

In sfarsit un om care ma intelege.Iti sustin ideiile.

| post4you explică (pentru Anduu):

Mersi, greu sa dau de oameni care gandesc ca mine...

| smileeveryday97 a răspuns:

Sunt de acord cu tine intr-o oarecare masura.Intr-adevar,o relatie trebuie sa se bazeze in primul rand pe construirea increderii si iubirii, nu a sexului, dar nici pana la casatorie nu poti sa astepti.Si trebuie sa existe si atractie intr-o relatie, deoarece daca nu exista, fiecare va cauta in alte persoane ceea ce lipseste in relatia actuala sau se va simti frustrat.