| Karina_2903 a întrebat:

Dragostea si iubirea e tot una? daca nu. ce inseamna fiecare?

8 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

Pentru mine iubirea e mai puternica decat drgostea.
Cand spui: te-ai indragostit de candva e ca si cum ai prins mult drag de acea pers;
iubirea ia timp, sacrificii, rabdare.

Acum, pentru fiecare persoana atat iubirea cat si dragostea au definitii diferite.

o zi buna:*

| elyssa20 a răspuns:

Dragostea implica daruire totala, o credinta sfanta in ceva …in cineva. Este o sclipire, o ratacire de moment ce ne schimba si ne preface intreaga viata, intreaga fiinta. Este o comuniune trup si suflet liber consimtita care ne inalta, ne face sa fim mai buni, mai frumosi. Unii ar numi-o refacerea mitului androginului caci asta a dorit Creatorul nostru pentru noi. Iar noi ne supunem acestei vointe divine. El a dat fiecaruia dintre noi un suflet pereche si odata cu el pasiunea cautarii lui. Nu a dorit ca noi sa fim singuri si nefericiti (caci asta inseamna singuratatea) si ne-a inzestrat cu tot potentialul de a ne regasi, de a ne intregi, de a fi un tot universal suficient sie insusi. Dragostea se citeste in ochii iubitului, poarta catre sufletul lui. Daca ai privit odata adanc in acei ochi esti pierdut pentru totdeauna. Vei dori sa existi doar pentru a te regasi in acea privire si iti va fi suficient.
Ce inseamnã de fapt iubirea? Pentru fiecare om inseamnã ceva, fiecare om are o definitie proprie pentru acest cuvânt. In DEX ea este definitã cam asa: faptul de a se iubi, sentiment de dragoste pentru o persoanã de sex opus, relatie de dragoste; sentiment de afectiune pentru cineva. Fãrã a face conexiuni cu realitatea aceastã definitie poate sã parã seacã si dificil de inteles. Dacã insã faci o legãturã intre realitate si definitie sigur o intelegi si zici cã e o definitie destul de bunã. pupici.

| Sigmund a răspuns:

Sigur ca este totuna, doar ca mai nou unii spun ca sunt diferite.Atat dragostea cat si iubirea implica sentimentul iubire.

| andrei a răspuns:

Pentru mine e acelasi lucrutongue

| alexandru04 a răspuns:

Dragostea este pentru anumite persoane din viata ta. iat iubirea este ce-a pe care o porti parintilor sau celui ce crezi tu ca-i jumatatea ta
parerea meahappy

| Nata_9789 a răspuns:

Eu cred ca au o mica diferenta, de exemplu poti fi indragostit de iubitul tau,...
Si poti sa iubesti pe mama (de ex), pe tatal. prietena. s. m. d.

| Georgiiiii a răspuns:

Eu cred ca si dragoste si iubire inseamna acelasi lucruwinking

| andra_7810 a răspuns:

Nu nu este, dragostean este sentimentul pe care il simti fata de cineva dar cand il iubesti deja vrei sa fi cu el te gandesti la un viitor impreuna cu el deci nu n u este acelasi lucru.