| PetruSur a întrebat:

Dupa cat timp apar greturile si alte simptome ale sarcinii?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care se instaleaza sarcina in endometru, din acel moment ovulului fecundat ii sunt necesare trecerea a minim 5-6 saptamani pentru a se transforma dintr-un simplu ovul intr-un embrion uman. Incepand din acest moment doar in cazul unor femei insarcinate (nu in toatecazurile) pot sa apara senzatii si simptome de sarcina. Sanatate.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Dupa o luna, sau 2 greturile. Poftele vin mai devreme.