| Question a întrebat:

Dupa cat timp de la contactul sexual este recomandat sa iti faci testul de sarcina? Poti sa afli dupa doar o saptamana daca esti insarcinata?

Răspuns Câştigător
| ElenaMaria a răspuns:

La o saptamana de la contact nu poti.Trebuie sa fie facut la 21 de zile dupa contactul sexual care il consideri cu risc de sarcina. Daca el iese negativ repeta-l dupa 48 de ore din urina de dimineata. Urina de dimineata are un continut ridicat de substanta HTG care pozitiveaza testul daca iese sarcina.Acea substanta este prezenta in urina doar atunci cand esti gravida.
Bafta:*!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa o saptamana, siguranta testului de sarcina este 1%. Pentru ca testul sa atinga siguranta indicata pe ambalaj, trebuie sa-l faci la minim 21 de zile de la contact folosind prima urina de dimineata sau la minim 24 de zile folosind urina de peste zi.

| Mihai7best a răspuns:

Cred ca dupa a2a zi il poti face thinking

| ElenaMaria a răspuns:

HCG*. Scuze pentru greseala.

| Gioss a răspuns:

Ovulul poate fi fertilizat doar pe parcursul a 36 de ore (uni specialisti spun 48 de ore. da ai grija ca s-ar putea ca spermatozoizii sa fi inca in corpul tau, vi si nevatamati, asteptind ovulul care este expulzat din ovar (astia pote sa triasca de la 3 la 5 zile in corpul tau daca sunt ambitiosihee hee )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 days si dupa il refaci la 7 zile iar ptc nu e ceva fix. ala poate sa stea acolo cateva zile...deci big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ ElenaMaria, substanta se numeste HCG nu HTG happy