| AnaPisicutza a întrebat:

La cat timp dupa contactul sexual poti face testul de sarcina?

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In a 21-a zi de la contactul sexual neprotejat, din prima urina de dimineata. Dar mai bine folositi prezervativul! Daca s-a intamplat deja, de cateva ore, mergi imediat la medic sa te consulte si sa iti dea reteta pentru pastila de a 2-a zi! Nu se ia de capul tau, ca poti sa ai efecte adverse foarte neplacute!

| Violleta2022 a răspuns:

La 5 saptamani dupa ultimul ciclu menstrual!
Daca il faci mai devreme de cele 5 saptamani, va iesii automat negativ si nu va arata ca esti insarcinata, chiar daca esti.

| corbulalbrosu a răspuns:

In vederea obtinerii unui rezultat corect/valid, testul de sarcina se face in functie de data de ovulatie si nu fata de momentul in care a fost intretinut actul sexual. Din acest motiv in cazul ciclului menstrual regulat, deci cand se cunoaste precis ziua de ovulatie, in acest caz testul de sarcina poate fi efectuat printr-o analiza sangvina intr-un laborator de analize medicale dupa trecerea a 10 zile de la ovulatie, iar testul de sarcina efectuat acasa pe baza de urina se efectueaza dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie sau in a 8-a zi de intarziere a menstruatiei. In cazul ciclului menstrual neregulat se poate efectua la fel, adica dupa trecerea aceluiasi numar de zile insa acestea se numara fata de data intretinerii sexului.

| Emilian65 a răspuns:

La 21 zile de la contactul sexual.

| JustStitch a răspuns:

La 3 saptamani dupa contactul intim

| Maly29 a răspuns:

Relevant este după minim 1 săptămână... recomand după 2 săptămâni; )