| Alissonn a întrebat:

Dupa cat timp de la trecerea menstruatiei apare perioada fertila?batting eyelashes

ps. fara ca intrebarea e idioata sau tampitastraight face abtzine`tewinking de la comentarii tampite:*
ps.2 am aflat de calendarul de fertilitate doar ca mie menstruatia nu`i regulata si nu stiu cum sa calculez sa aflu data perioade`i fertile

multumesc; x

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai menstruatie regulata, nu-ti poti calcula perioada fertila. Intelept este sa consideri ca permanent esti fertila (chiar si in timpul menstruatiei).

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, pai de obicei perioada fertila este cu 2 saptamani cam inainte de menstruatie, atunci e ovulatia, deci nu 2 saptamani de la menstruatie, ci 2 saptamani inainte de menstruatie, m-am documentat si cam asa e cu perioada fertila dar totusi cum menstruatia e neregulata, nu poti sti exact care e perioada fertila.

Abh
| Abh a răspuns:

La un ciclu menstrual regulat, asta insemnand ca-ti vine menstruatia la 28-30 de zile, perioada fertila este cuprinsa intre ziua a-9a si a 18 a. Dar tu avand ciclu neregulat, nu poti sa-ti calculezi exact perioada fertila.

| Pacala a răspuns:

Ambele raspunsuri de pana acum sunt corecte. In concluzie, ia pilule anticonceptionale, dupa un consult medical, la recomandarea ginecologului. O sa ai ciclu menstrual regulat si n-o sa ai grija unor posibile sarcini nedorite. Iar daca vrei si protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala, solutia suplimentara e prezervativul.

| morenaRox a răspuns:

Eu intru aici http://seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php si sa-ti zic cum fac :
1. La prima zi a ciclului menstrual pun ziua in care imi vine pe luna respectiva
2.La luna ciclului menstrual iti dai tu seama;)
3. La durata ciclului menstrual se face in felul urmator : se calculeaza cate zile sunt, eu am un calendar in care imi bifez zilele de menstruatie, numeri din prima zi de menstruatie a penultimei luni pana in prima zi a ciclului menstrual al ultimei luni in care ai ciclu ( de exp de pe 10 iulie pana pe 13 august sunt 35 zile )
La sfarsit dai "calculeaza" si asa afli.

| Alissonn explică:

Multumesc de raspunsuri`