| misssomeone a întrebat:

Buna ziua. De obicei menstruatia mea vine la 27 de zile cu mici dereglari de maxim 4 zile. De data aceasta dupa perioada fertila la o saptaman dupa ca in mod normal simptomele menstruatiei au inceput sa apara. Tin sa mentionez faptul ca nu sunt activa sexual si nu mai avusem unul timp de 2 luni. Dupa calculele mele menstruatia trebuia sa si faca aparitia ieri, pe 17, iar pe 13 am avut un contact sexual protejat cu prezervativ unde totul a decurs bine. Inca am simptomele de venire a menstruatiei dar aceasta inca nu apare, astazi fiind in 18. Stiu ca nu am o menstruatie chiar regulata dar se instaleaza acel stres pentru ca gandul fuge la aparitia unei sarcini fiind un motiv intemeiat pentru care menstruatia nu are loc. Sunt destul de speriata, am incercat pe cat de mult sa nu fiu. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In primul rand, ar fi util sa intelegi ca "micile dereglari" de 4 zile deja indica faptul ca ai un ciclu neregulat.
Un ciclu regulat este un ciclu ce are mereu aceeasi durata fixa, cu mici exceptii (3-4 ori pe an) de MAXIM +/- 1 zi.
Diferente sporadice de +/- 2-3 zile inseamna ca ai un ciclu partial neregulat.
Ceea ce deja ajunge sa depaseasca +/- 3 zile, sau chiar si diferente constante de +/- 2 sau 3 zile, reprezinta deja un ciclu neregulat, caz in care nu numai ca nu se poate estima cu exactitate data aparitiei urmatoarei menstruatii, dar nici nu se poate calcula perioada fertila.
In cazul ciclurilor neregulate, partial neregulate, sau dereglate/sever dereglate (diferente de peste 5 zile, respectiv 10), nu se poate determina data urmatoarei menstruatii cu precizie, astfel incat nici perioada fertila nu poate fi calculata, aceasta depinzand de data urmatoarei menstruatii (adica de lungimea ciclurilor, care in cazul unui ciclu neregulat, difera).

In al doilea rand, din moment ce contactul sexual a fost protejat, iar prezervativul a ramas intact, evident ca sansele de sarcina sunt 0 (zero), iar diferentele pe care le experimentezi se datoreaza dereglarilor hormonale usoare, aceleasi care si pana acum ti-au dererminat cicluri mai lungi sau mai scurte.

| misssomeone explică (pentru Floridori):

Cand as putea face un test de sarcina?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu se poate vorbi de ciclu regulat la tine, fiindca acela vine FIX la acelasi numar de zile, luna de luna.
Asadar, ciclul tau este de tip NEREGULAT!
Avand acest tip de menstra, te sfatuiesc sa folosesti INTOTDEAUNA protectie cu prezervativ, fiindca ovulatia se poate produce oricand.

| misssomeone explică:

.