| Nicole_2397 a întrebat:

Am o nelamurire si as vrea daca se poate sa-mi raspunda si doamna Brigaela la aceasta intrebare. Daca menstruatia imi vine in fiecare luna pe data de 8 si ma tine timp de 4 zile este regulata sau nu? Si cum as putea sa aflu care sunt zilele fertile si care sunt zilele cu fertilitate scazuta?
Multumesc la toti.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este regulata, fiindca lunile au lungimi diferite. Menstruatia regulata vine la intervale perfect constante. Adica durata unui ciclu menstrual este constanta. Un ciclu menstrual incepe in prima zi de sangerare (care este ziua 1) si se termina in ultima zi inaintea unei noi sangerari. Pentru a putea folosi metoda calendarului, in ultimele 6 luni poti avea cel mult o zi de abatere. Adica sa zicem cicluri de aspectul: 28, 28, 29, 28, 28, 28 sau 30, 30, 30, 30, 30, 31. daca menstra ta vine mereu pe 8, inseamna ca dureaza ba 30, ba 31 de zile, iar uneori 28-29 (in februarie). Prin urmare nu poti folosi calendarul. daca insisti, poti considera cu risc minim (nu zero) zilele 1-3 ale ciclului menstrual (adica 8, 9 si 10) si ultimele 3 zile (adica 5, 6 si 7). dar e cam riscant, mai bine apelezi la o metoda mai sigura (prezervativ sau anticonceptionale).

2 răspunsuri:
| lyrics a răspuns:

Da.
ai ciclu regulat.
zilele nefertile sunt cu 5 zile inaintea menstruatiei, in timpul menstruatiei, si 5 zile dupa menstruatie.
restul sunt fertile

| MititiCa a răspuns:

La prima parte iti voi putea raspunde si eu.
pai din moment ce iti vine in aceeasi data, in aceeasi luna normal ca este regulata. deci, Da este regulata.

cat despre zilele fertile si cele nefertile as vrea si eu sa aflubig grin.

app o sugestie. doamne brigaela activeaza mai mult la categoria Sanatate. incearca acolo daca aici nu iti raspundetongue