| Sara2 a întrebat:

Dupa cat timp ofera protectie anticonceptionalele milligest daca sunt luate din prima zi a menstruatiei? mi-a spus o prietena ca toata luna (prima luna toata) trebuie sa ma protejez cu prezervativ, atunci daca e asa pentru ce le mai iau?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le iei pentru ca a doua luna nu va mai trebui sa te protejezi. Dar nu e adevarat, nu e nevoie sa te protejezi o luna, ci numai 10-15 zile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietena ta știe ce vorbește?
Este un contraceptiv trifazic care acționează pe toate fazele ciclului. În concluzie, ești protejată de la primul drajeu!
Sunt pilule puternic dozate hormonal, este indicat să le iei la indicația medicului ginecolog în urma unui control medical de specialitate.
Pa, pa.