| Dianamsr a întrebat:

După ce mă masturbez devin tristă....De ce?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ai 2 variante.

1 Asociezi masturbarea cu ceva negativ, asa ca dupa ce se se consuma actul sentimentele negative vin in prim plan, poate fi rusine, vina etc. Asta de obicei se intampla la oamenii care au crescut in familii religioase sau conservatoare si care au fost invatati de mici ca masturbarea e un lucru rau.

2. Se mai poate intampla daca folosesti masturbarea ca pe un mecanism de relaxare cand ti se intampla ceva. Primesti cateva minute de endorfine care te fac sa te simti bine, dar problemele din viata ta nu o sa dispara din cauza masturbarii asa ca dupa ce trece efectul iti reamintesti problema.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand tanjesti dupa dragoste adevarata si dupa un barbat care sa te alinte, sa te tina in brate si sa te satisfaca, si nu ai decat un amarat de deget care produce placere pentru 10 secunde, dupa care te trezesti la realitate, tot singura si neconsolata, este dureros si deprimant, de aceea nu te simti bine si esti trista.

| IonutzMariusz a răspuns (pentru Violleta2022):

Cel mai bun răspuns primit vreo dată pe acest site.

| mihai69 a răspuns:

„Triste est omne animal post coitum" spuneau romanii, și pesemne știau ei ceva.
Cel puțin te poți consola cu gândul că nu doar ție ți se întâmplă.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Pentru ca te simti rusinata de asta, te mustreaza constinta, de asta

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns (pentru IonutzMariusz):

Serios?! Daca ioneasca are parte de doar 10 secunde de placere, crezi ca toate sunt ca ea?!
Vai, vai, de unii cunoscatori. si ne mai miram de ce sufera atata fetele.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns (pentru mihai69):

Da, si eu m-am gandit la asta, dar ea se refera la cuplu, ori asta mica se consoleaza solo, din pacate.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca in mod normal trebuie sa ai un partener atent, finut, cunoscator si rabdator, care sa stie cum sa se poarte cu tine, sa iti fie alaturi, etc, astfel incat sa nu simti nevoia sa te satisfaci solo, desi, relax, si multe femei casatorite o mai fac, din cauza lipsei de comunicare sincere, in care fiecare sa ii spuna celuilalt ce si cum ii place, si sa faca sa fie bine!
Unii sunt mai tacuti si mai egoisti, altii mai altruisiti si mai deschisi, mai open minded, si mai experimentalisti!
Cauta unul care sa te inteleaga si merite!
Optimism si success!

| ania a răspuns:

Iţi spune conştiinţa că ai păcătuit

| darrio2007 a răspuns (pentru IonutzMariusz):

Si cel mai corect posibil. Masturbarea nu va inlocui niciodata un raport sexual cu un partener.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că ți s-a indus la un moment dat în copilărie ideea că masturbarea e un păcat, că e ceva rău și cumva, în subconștientul tău, te simți vinovată și tristă că îți urmezi instinctele.

| AnnabellaBB a răspuns:

Nu știu cum ești tu trista, probabil te gândești la ceva trist sau la amintiri triste ori asociezi masturbare cu tristețea. Eu după ce ma masturbez, ma simt atât de bine, tremur de extaz și ma ia cu somn. Când am insomnii, ma masturbez, asta dacă în caz doarme soțul...