| steaua12 a întrebat:

Daca ma masturbez devin impotent mai tarziu sau ejacuare grea sau cum e?

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca faci abuz de masturbare te poti alege cu o tulburare de potenta de tip ejaculare precoce sau imposibilitatea ejacularii. Masturbarea in sine nu e daunatoare, excesul este

| steaua12 explică (pentru Brigaela):

Dar de cate ori pe zi sau cum? cand imi fac laba imi vine sperma da asa usor curge adica nu vreau sa imi fac tare sa sara sau nu stiu

| Brigaela a răspuns (pentru steaua12):

Se accepta ca ritmul normal este de 2-3 ori pe saptamana, fara dependenta, cu perioade lungi de abstinenta neimpusa (de exemplu cand ai teze sau muncesti mult sa nu simti nevoia mai multe saptamani la rand). varsta la care incep de obicei baietii este undeva intre 14 si 15 ani, de obicei mai aproape de 15 ani.
Important este ca prin masturbare sa inveti sa te controlezi, sa poti ejacula exact cand vrei tu, sa poti decide durata actului sexual si sa nu te "scapi" fara voia ta. Asta este rolul masturbarii: cunoasterea propriului corp si autocontrolul

| steaua12 explică (pentru Brigaela):

Dar eu vreau sa imi fac laba dar mi-e frica nu stiu cum am probleme daca am 13 ani si imi fac laba? adica as vrea dar am riscuri?

| Brigaela a răspuns (pentru steaua12):

Nu acum, esti prea mic si o sa ai probleme de potenta. Peste doi ani vei fi mai matur si vei sti sa controlezi mai bine situatia. Ocupa-te de scoala, de ajutat parintii, de sport si ai sa vezi ca nu vei mai avea timp sa te gandesti la asta

| steaua12 explică (pentru Brigaela):

Da mi-am facut laba de cateva ori adica nu stiu de cate ori se poate intampla ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru steaua12):

Nu, nu ti se poate intampla nimic

| steaua12 explică (pentru Brigaela):

Si mi-a venit sperma dar mi-e frica daca raman ipotent?

| steaua12 explică (pentru steaua12):

Mi-e frica

| steaua12 explică (pentru Brigaela):

Si cand mi-am facut lasa nu a sarit asa sperma a curs asa incet e bine sau rau?

| Brigaela a răspuns (pentru steaua12):

Nu are nici o semnificatie

| steaua12 explică (pentru Brigaela):

Este vreo problema cand imi fac laba curge incetu sperma dc?

| Brigaela a răspuns (pentru steaua12):

Nu e nici o problema, esti un copil, nu exista reguli la acest capitol

| buhuhuuu a răspuns:

Crezi si in existenta unicornilor?

| Azµre a răspuns:

Mai degrabă ejaculare precoce... și nu numai.

| lpavel a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic! happy

| drhotzu a răspuns:

Si pe langa astea mai faci si bube pe cur! d`alea de nu poti sa stai jos laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| mini35 a răspuns:

Nu ramai ipotent stai fara griji si ejacularea o sa fie mai puternica.big grin

| FirstplaceXXX a răspuns:

Sunt doar amagiri chestiile astea. Pt un barbat e foarte sanatoasa chestia asta. Chiar e recomandata de specialisti. Dar ai grija sa nu devii dependent happy

| darialdoctorlav a răspuns:

Daca te masturbezi zilnic de cateva zeci de ori, o sa poti sa stingi un incendiu cu sperma ta intr-un an de zile!