| Timu_Mioara_1976 a întrebat:

Dupa ejaculare, un barbat poate intretine relatii sexuale, la cat timp fara a ramane sperma in penis astfel incat fata sa nu ramana insarcinata?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca urineaza imediat si se spala foarte bine pe penis cu apa si sapun, poate intretine o a doua partida sexuala, chiar imediat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce se produce ejacularea, pe peretele uretrei raman lipite resturi de sperma vascoasa, lipicioasa si foarte aderenta. Sperma ramasa in uretra penisului dupa trecerea a circa 10-15 minute, intra intr-un proces normal de fluidizare prin care respectiva sperma devine din ce in ce mai lichida si incepe sa se scurga in afara penisului in mod incontrolabil si inevitabil, sub efectul gravitatiei. Acest proces de scurgere si eliminare lenta a spermei ramase in uretra dureaza in jur de 2-3 ore si se apreciaza ca dupa circa 4 ore NU ar mai ramane nicio urma de spermatozoid. Totusi pentru a fi foarte sigur si convins ca intreaga cantitate de sperma a fost eliminata din uretra, se recomanda ca barbatul sa urineze dupa trecerea celor 10-15 minute de la ejaculare. Doar procedand in moduul descris, se poate aprecia/considera ca nu mai exista risc de producere a sarcinii, in cazul in care se va intretine si un al 2-lea sex neprotejat. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Dupa ce merge la baie sa si goleasca vezica astfel incat sa nu ramana urme de lichid seminal in uretra si sa existe riscul ca acestea sa se prelinga in vagin la urmatorul contact sexual. Si bineinteles dupa o igienizare riguroasa in zona cu apa si sapun/gel de dus. Cu toate astea este indicat sa folositi prezervativul sau alta metoda de contraceptie ca sa nu riscati o sarcina nedorita. Numai bine