| alynutza a întrebat:

Am facut sex neprotejat si el nu a ejaculat in mine, a ejaculat pe minebatting eyelashessi dupa vreo jumatate de oara am facut iar sex. E riscul sa raman insarcinata? Pentru ca am simtit o usturime si ma gandeam ca poate a mai ramas sperma pe penis si de aia ma usturathinking Cat timp ramane "activa"sperma dupa ejaculare?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sperma ramane activa, in uretra barbatului pana la 24 de ore. Daca nu s-a spalat si nu a urinat intre cele doua acte sexuale, riscul de sarcina e mare. Asadar, pentru primul act sexual riscul este intre 4 si 27%, iar pentru al doilea cam intre 5 si 75%. Totul depinde de perioada ciclului menstrual in care te gaseai tu. Usturimea n-are legatura cu sperma, ci poate cu vreo infectie.

| monyk a răspuns:

Buna, de obicei sperma in contact cu aerul, cam in 10-15 minute nu mai e `activa` cum spui tu...insa,daca el cumva nu s-a spalat dupa primul act sexual sau nu a urinat atunci e un risc mare sa ramai insarcinata pentru ca sperma mai poate ramane in interiorul penisului.
Nu cred ca te-a usturat din cauza spermei oricum... dar sa stii ca exista riscul sa ramai insarcinata la orice contact sexual neprotejat, desi prima data nu s-a terminat in tine, exista posiblitatea sa ramai, depinde si in ce perioada erai, daca erai in perioada fertila sau nu, pentru ca lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi si e nevoie doar de o picatura mica de sperma pentru a ramane gravida. Data viitoare sa va protejati!
Deci, nu v-ati protejat, el nu a ejaculat in tine dar cum ti-am spus, posibilitatea unei sarcini e destul de crescuta, mai ales ca ati facut apoi iar sex tot neprotejat... poate ai noroc si scapi dar sunt sanse, mai bine fa un test de sarcina la 2 saptamani de la actul sexual.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În jumătatea de oră de pauză nu s-a spălat cu apă și săpun? Dacă nu sunt șanse de sarcină deoarece mai rămâne pe canal niște spermatozoizi „întârziați", mare păcăleală.
Usturimea indică o infecție.
Spermatozoizii în mediul extern trăiesc undeva la 2-3 ore!
Folosiți prezervativul, lăsați comoditatea de o parte.
Luxul și prostia se plătesc.
Fă un test de sarcină la 7 zile după acest "joc dublu"!
Pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

Ramane cateva ore sau chiar zile daca nu s-a spalat si chiar si daca s-a spalat.
nu stiu ce-a fost in capul vostru.nu e de gluma cu asa ceva!straight face

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu te baza pe el, faci doar cu prietenul cu care esti intr-o relatie serioasa fara prezervativ si doar in zilele nefertile. Testele de sarcina iti vor spune adevarul, nu usturimea care poate fi si din cauza transpiratiei dupa o mica zgarietura, sa zicem din cauza parului. Cumpara-ti doua teste de la farmacie si faci unul peste 2 saptamani si unul peste 3. Repet, nu te baza pe el ca nu daca ramai insarcinata tu esti intr-o situatie mai delicata decat a lui, ca sa vorbim frumoswinking Vezi cu calendarul, pe langa ejacularea afara. Si daca sunt aventuri, tine la indemana niste prezervative.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Daca nu a atins sperma vaginul nu ai cum sa ramai insarcinata

regis
| regis a răspuns:

Sunt sanse destul de mari sa ramai insarcinata astfel. Dar usturimea indica mai mult spre o boala venerica decat spre o sarcina.

| brosu a răspuns:

Există riscul să rămâi însărcinată, dar problema usturimii nu este de la spermă. Trebuie să îţi alegi cu mare grijă partenerii să fii sigură cu nu aduc cu ei boli. Ar fi păcat să o păţeşti. O boală venerică este o problemă mai mare uneori decât o sarcină!

Răspuns utilizator avertizat
| RainBow_2697 a răspuns:

Usturimea nu are nimic. Aia poate fi o infectie in urina. Si eu cand ma masturbez, ma rog, dupa si pe mine ma ustura. Nu stiu de ce.
Si in cazul tau pai nu stiu ce a fost in capul vostru atunci pentru ca exista sanse foarte mari sa ramai insarcinata daca ai facut sex neprotejat.
Fa un test de sarcina, dar mai tarziu. Poate asa nu iti arata daca esti sau nu. Mergi la farmacie si ceri un test de sarcina.Mu e scump, e cam 3 lei aprox e mai sigur.

| fiore a răspuns:

Usturimea este ca ti-ai tras-o in draci, e naspa sa te joci cu fundul gol pe langa cucu vesel, cat de insarcinata ai toate sansele sa nu ramai daca baiatul a facut pisu dupa ejaculare, daca nu o sa vina barza, fa-ti un test!

| parazitu_8805 a răspuns:

Dupa 3-5 zile mor spermatozoizi si daca ai luat anticonceptionale(cum este indicat) n-ai cum sa ramaitongue

| parazitu_8805 a răspuns:

Si fa un test de sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 ore parca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sanse mari sa ai bebe

| mayapop a răspuns:

Spermatozoizii traiesc in vagin in jur de 7-8 zile... e posibil sa fi ramas sperma pe penis si atunci:-s dar depinde si de zile... de mai multe. cel mai bine e sa iti cumperi un teste de sarcina si sa vezitongue iar daca viitoare fa-o cu capbig grin