| Catyyyy a întrebat:

Dupa primul contact sexual intarzie ciclul?
Ne-am protejat,dar la inceput nu, doar a atins sa zic asa cand penisul nu era inca in erectie totala inca nu aparuse lichidul acela.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aşa cum spuneau şi ceilalţi, la vârsta ta ( 14-16 ani, bănuiesc ) NU ar fi trebuit să-ţi începi ÎNCĂ viaţa sexuală DACĂ nu ai cunoştinţe suficiente...

În primul rând ar fi important de ştiut ce vârstă ai, dacă ai ciclu REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ),...

Apoi, ar fi interesant de ştiut la ce vârstă ţi-a venit prima dată menstruaţia - acel aspect ne ajută să ne dăm seama dacă eşti destul de pregătită/dezvoltată din punct de vedere fizic ( pentru o eventuală sarcină, discutăm la cazul general )!

De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină, DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Apoi, în urma deflorării/dezvirginării organismul "trece" în alt stadiu de dezvoltare - se produc diverse schimbări hormonale, care POT produce o ÎNTÂRZIERE a menstruaţiei ( chiar pentru o perioadă mai lungă, în SPECIAL în situaţia în care ÎNCĂ nu ai ciclu regulat )!

Din ceea ce spui, DACĂ v-aţi "protejat" şi situaţia a fost AŞA cum o descri tu - NU există ( acum ) un RISC de sarcină!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| h3r a răspuns:

( In primul rand, ciudat ca ai numit "lichidul acela", tu iti incepi viata sexuala fara cateva cunostinte legate de sex? Aiurea).
Acum sa revenim, e posibl sa-ti intarzie hai sa zicem 1 zi, 2, asta in functie de cum a acceptat organismul noile tale "dezvoltari". Nu e motiv de ingrijorare asta, doar ati facut-o protejat.
Alta data sa nu m-ai faci ceva de care nu esti constienta, te rog! Ai grija de tine.

| EUBMV89 a răspuns:

Depinde de organism este posibil sa iti intarzie mie mi-a intarziat 1 luna si cv dupa c am facut-o prima data si nu am fost insarcinata. Pentru cei care tot ziceti ca ''lichidul acela'' este sperma sa stiti ca va inselati, in timpul actului sexual corpul produce un lichid care nu are nimic de vazut cu cel ce il produce atunci cand ajungi la orgasm, ''lichidul acela'' este posibil sa contina si spermatozoizi (in cazul baietilor), dar nu in aceeasi cantitate ca atunci cand ajunge la orgasm.

| kaynn a răspuns:

Fa-ti testul de sarcina sau mergi la un ginecolog

| aiud002 a răspuns:

Lichidul ala se numeste spermaa

| ZapacitDeMic a răspuns:

Daca tu il numesti lichidul acela, inseamna ca te-ai cam grabit sa iti incepui viata sexuala. Plus ca nu avea cum sa isi dea drumu daca nu era inca in erectie, suntem in realitate nu in Placinta Americana... In concluzie stai linistita, din punctul meu de vedere este imposibil sa fi ramas insarcinata

| devylgyrl a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine nu ai motive de ingrijorare, dar ca sa fi mai sigura fa-ti un test de sarcina(iti recomand unul Barza)